ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.

НА 15 ЈУЛИ ПОЧНУВА ЈУБИЛЕЈНОТО 20-ТО ИЗДАНИЕ НА CINEDAYS

На денешната прес-конференција за јубилејното 20-то издание на CINEDAYS, на која се објави богатата програма, присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорот на Младинскиот културен центар (МКЦ), Русе Арсов, координаторот на фестивалот на европски филм CINEDAYS, Маргарита Арсова и програмскиот директор на МКЦ, Филип Николовски.

– Почнат како европски проект пред 20 години, од Педро Алмодовар и Вивиен Ридинг, Синедејс се одржувал во ист момент во сите европски земји, со една клучна цел да го славиме и да го развиваме европскиот филм, односно да ја развиваме љубовта кон европскиот филм. Но, тој фестивал, единствено тука, во Македонија, продолжува да живее и да се надградува цели 20 години. Горд сум што го имаме еден од најдобрите филмски фестивали, а потврда за тоа е и акредитацијата од меѓународната асоцијација FLAPF, што го сместува рамо до рамо со најзначајните фестивали. Убеден сум дека годинашните селектори на програмата ќе ги задоволат вкусовите на својата публика, која секогаш имала исклучителен сенс за добар филм – кажа Шилегов.

Тој дополни дека CINEDAYS, по повод 20-годишното постоење, годинава воведува нова програма „Cinedays загревање – Европско патувачко кино под отворено небо“, како заеднички проект на Делегацијата на ЕУ и МКЦ, а со цел да се претстават нови европски филмови на отворено.

– Станува збор за годишно прикажување на нови европски филмови, признати од критиката и сакани од европската публика, кое секоја година ќе патува во три различни градови. Летово почнавме со Крива Паланка, Струмица и во Струга. Европското патувачко кино под отворено небо, оваа година ќе прикаже 12 филма: 6 европски филмови продуцирани во последните години, кои ја одразуваат европската креативност и разновидност и кои нудат по нешто за сечиј вкус и 6 македонски кратки филмови, дел од нив наградувани на различни филмски фестивали во светот и добро примени од вљубениците во филмот. Секоја средба со филмовите промовирани на CINEDAYS, претставува момент на препознавање и на признавање дека, станува збор за еден филмско уметнички свет, кој е мошне привлечен и за Градот и за скопјани како публика. Како и секоја година, верувам дека и оваа ќе се бара карта плус, а публиката долго ќе зборува за она што ќе може да го види на фестивалот – нагласи Шилегов на прес-конференцијата.

Русе Арсов, директорот на МКЦ, кажа дека пандемијата со короната и се она што се случувало минатата година ги натерало да побараат формати како да продолжат да работат и да не откажуваат предвидени културни настани, односно да ги организираат настаните на отворено и посочи дека можеби Синедејс треба да биде летен фестивал. Тој дополни дека фестивалот ќе се одржи на отворено на повеќе локации низ Скопје од 15 до 21 јули.

Маргарита Арсова, која е 10 години дел од фестивалот и е годинешен координатор кажа дека и годинава имаат одлична програма и дека многу и е драго што во рамките на гала програмата ќе има филмови коишто се прикажуваат на фестивалот во Кан, а ќе ги донесат на Синедејс.

Програмскиот директор на МКЦ, Филип Николовски, најави и голем број на едукативни работилници како дел од фестивалот, на кои тимови составени од млади луѓе од 15 до 20 години, ќе креираат музика за филм, ќе се работат на тема Екологија и климатски промени, ќе креираат филм за 72 часа, како и богата музичка програма.

loading...

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

GA: Geijutsuka Art Design Class (https://animepahe.cc/m/4jyO) Episode 12

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE

If My Favorite Pop Idol Made It to the Budokan, I Would Die (https://animeflv.uk/m/dwzo) Episode 12

Hubpages: https://hubpages.com/@gogoanimelol

Fr quora: https://fr.quora.com/profile/Gogoanimebe/answers/published