ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НОВА ВЛАДА ПОСЛЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НОВА ВЛАДА ПОСЛЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ
НИКОЛОВСКИ: Носењето на потребните законски измени за мерките од Планот за борба против корупција се важни за запазување на роковите за имплементација на Планот. Ова денеска го посочивме како исклучително важно на средбата со Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери
НИКОЛОВСКИ: Носењето на потребните законски измени за мерките од Планот за борба против корупција се важни за запазување на роковите за имплементација на Планот. Ова денеска го посочивме како исклучително важно на средбата со Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери
(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ: ДОСЕГА НЕМА ОПАСНИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ, ОСВЕН МАЛО ЦРВЕНИЛО И ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ЕДЕН ВАКЦИНИРАН
(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ: ДОСЕГА НЕМА ОПАСНИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ, ОСВЕН МАЛО ЦРВЕНИЛО И ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ЕДЕН ВАКЦИНИРАН
(ВИДЕО) ЗАЕВ: ИЧ НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКО ЌЕ СЕ ОДРАЗИ ВРЗ СДСМ АКО НЕКОЈ ФУНКЦИОНЕР НА СДСМ БИДЕ ФАТЕН ВО КРИМИНАЛ, ПОВАЖНА МИ Е БИТКАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ!
(ВИДЕО) ЗАЕВ: ИЧ НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКО ЌЕ СЕ ОДРАЗИ ВРЗ СДСМ АКО НЕКОЈ ФУНКЦИОНЕР НА СДСМ БИДЕ ФАТЕН ВО КРИМИНАЛ, ПОВАЖНА МИ Е БИТКАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ!
ДЕСНИЧАРИТЕ УСПЕАЈА ДА ЈА УПРОПАСТАТ НАЈЛИБЕРАЛНАТА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ - СО ОВА ИСЛАМОТ ПРАКТИЧНО Е ЗАБРАНЕТ КАКО ВЕРА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА: Швајцарците изгласаа забрана за носење никаб и бурка
ДЕСНИЧАРИТЕ УСПЕАЈА ДА ЈА УПРОПАСТАТ НАЈЛИБЕРАЛНАТА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ - СО ОВА ИСЛАМОТ ПРАКТИЧНО Е ЗАБРАНЕТ КАКО ВЕРА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА: Швајцарците изгласаа забрана за носење никаб и бурка
БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: СО ПОСЛЕДНИОТ ПОТЕГ ЗА ВЛАДА НА СДСМ И ВМРО ДПМНЕ, ЗАЕВ ПОКАЖА ДЕКА Е РОНАЛДО ВО ПОЛИТИКАТА А МИЦКОВСКИ Е ФУДБАЛЕР НА ФК МИРАВЦИ
БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: СО ПОСЛЕДНИОТ ПОТЕГ ЗА ВЛАДА НА СДСМ И ВМРО ДПМНЕ, ЗАЕВ ПОКАЖА ДЕКА Е РОНАЛДО ВО ПОЛИТИКАТА А МИЦКОВСКИ Е ФУДБАЛЕР НА ФК МИРАВЦИ
ГОЛЕМИТЕ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ ГИ ВРАЌААТ РЕСТРИКЦИИТЕ - МЗ: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро
ГОЛЕМИТЕ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ ГИ ВРАЌААТ РЕСТРИКЦИИТЕ - МЗ: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро
(ВИДЕО) ЅВЕЗДА НА ДЕНОТ, РУСКИОТ АМБАСАДОР БЕЗДНИКИН СТАНУВА ОМИЛЕН АМБАСАДОР ВО ЗЕМЈАВА - НА ЧИСТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ИМ ПОСАКА НА ГРАЃАНИТЕ ДОБРО ЗДРАВЈЕ
(ВИДЕО) ЅВЕЗДА НА ДЕНОТ, РУСКИОТ АМБАСАДОР БЕЗДНИКИН СТАНУВА ОМИЛЕН АМБАСАДОР ВО ЗЕМЈАВА - НА ЧИСТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ИМ ПОСАКА НА ГРАЃАНИТЕ ДОБРО ЗДРАВЈЕ

НА БАРАЊЕ НА МАКТЕЛ, ВЛАДАТА ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈ ЗА ИСТРАГАТА ЗА МАЛИОТ ИЛЧЕ ОД ОХРИД

Прашање до министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска:

До каде е истрагата за случајот Илче од Охрид кога дете беше најдено во тешка здравствена ситуација во Охрид.

Ваквите случаи се редовна новинарска сторија на телевизиите за семејства кои се оставени во тешка ситуација, некои болни стари лица кои лежат некаде и буквално се распаѓаат, зошто центрите за социјална помош немаат регистар за овие лица и редовно не ги посетуваат, зошто се реагира откако новинарите ќе најдат некој случај па тогаш институциите се будат од сон, се остава впечаток дека нема ажурност, или пак можеби проблемот е што нема доволно вработени во тие центри низ земјава кога веќе државата си дала задача да се грижи за луѓето но само на хартија а во пракса се нема доволно вработени и ресурси за да се помогне на народот, ќе се промени ли нешто во таа насока? Несфатливо е да се има пари за нови коли за фунцкионерите а државата да нема пари за нови вработувања за да се грижи за болните, загрозените оние кои се оставени сами на себе да се борат за живот?

Саше Ивановски
Мактел.мк

Почитуван,

Во однос на поставените ваши прашања во продолжение одговорите од Министерството за труд и социјална политика.

Министерството за труд и социјална политика, известува дека малолетното дете Илче Василески од Охрид, после медицинскиот третман во ЈЗУ детска Клиника- Скопје, кој траеше од 22.07.2020 до 07.08.2020 година, од страна на стручните служби на ЈУ Меѓуопштинскиот центар за социјална работа Охрид, на 07.08.2020 година е сместен во станбена единица за живеење со поддршка која функционира во рамките на Служба за живеење на корисници со поддршка во заедницата, организациона единица на ЈУ Специјален завод Демир Капија, надвор од објектот, со 24 часовна професионална поддршка.

Центрите за социјална работа, согласно Законот за социјалната заштита, постапуваат и преземаат мерки и активности за заштита од социјални ризици, превенција и надминување на социјалните проблеми на сите ранливи категории по различни основи (бездомни лица,стари лица,жртви на семејно насилство, деца на улица и други категории граѓани кои се нашле во положба од социјален ризик).

За таа цел, Во Центарот за социјална работа Скопје има формирано специјализиран тим кој постапува 24 часа во текот на едно денонокие, кои постапуваат по сите барања од граѓани или по пријави кои може да бидат од институции, невладини организации, граѓански здруженија, брза помош и други субјекти, така што по излегувањето на терен и согласно направената проценка од констатираната состојба, се преземаат соодветни мерки и активности за надминување на истата.

Стручните лица од Центрите за социјална работа, доколку е потребно ги придружуваат ранливите категории на медицински прегледи, им помагаат за вадење на лична документација, аплицирање на права на одбласта на социјалната заштита. Напоменуваме дека кај полнолетни лица сместувањето е на добороволна основа.

loading...

Watch My Hero Academia 4 (Dub) Episode 16 (https://gogoanime.be/m/yOOe/ep-16) at website https://gogoanime.be gogoanime softonic

That Time I Got Reincarnated as a Slime: Tales - Veldora's Journal (Dub) Episode Full at Crunchyroll watch crunchyroll free