Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
НИКОЛОВ: Ќе победиме затоа што општина Росоман го заслужува најдоброто
НИКОЛОВ: Ќе победиме затоа што општина Росоман го заслужува најдоброто
Од 113-тата седница на Владата: Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти и се дозволува поголема исполнетост на капацитетите и во отворениот и во затворениот дел
Од 113-тата седница на Владата: Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти и се дозволува поголема исполнетост на капацитетите и во отворениот и во затворениот дел
НЕОДГОВОРЕН НАРОД НА КОЈ НЕ МУ Е ВАЖНО КОЈ МУ ГИ ВОДИ ОПШТИНИТЕ И ДРЖАВАТА: ОСВЕН ШТО 250 000 ОСТАНАЛЕ ДОМА, ДУРИ 60 000 ГИ ПРЕЧКРТАЛЕ ЛИВЧИЊАТА?!?!
НЕОДГОВОРЕН НАРОД НА КОЈ НЕ МУ Е ВАЖНО КОЈ МУ ГИ ВОДИ ОПШТИНИТЕ И ДРЖАВАТА: ОСВЕН ШТО 250 000 ОСТАНАЛЕ ДОМА, ДУРИ 60 000 ГИ ПРЕЧКРТАЛЕ ЛИВЧИЊАТА?!?!
Османи: Мнозинството е стабилно, нема да има нови избори и потреси
Османи: Мнозинството е стабилно, нема да има нови избори и потреси
Илиевски за Телма и ТВ 24: Димитриевски и на Општината ќе ги затемни стаклата, нема да дозволиме!
Илиевски за Телма и ТВ 24: Димитриевски и на Општината ќе ги затемни стаклата, нема да дозволиме!
ЛАДИЧ: Работите се јасни во Пробиштип, резултатската предност од скоро 500 гласови е силна и практично недостижна за Миленковски
ЛАДИЧ: Работите се јасни во Пробиштип, резултатската предност од скоро 500 гласови е силна и практично недостижна за Миленковски

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПРЕД 75 ГОДИНИ Е ФОРМИРАН СОЈУЗОТ НА СИНДИКАТИТЕ НА МАКЕДОНИЈА❗

👉На 21 август одбележуваме значаен јубилеј, 75 години од основањето на Сојузот на синдикатите на Македонија.

👉Првиот Конгрес на Сојузот на синдикатите на Македонија со тогашен назив Единствени синдикати на работниците и намештниците на Македонија започнал на 18 и траел до 21 август 1946 година во градскиот парк во Скопје, Македонија, во време кога работничката класа водела успешна борба за обнова.

👉Така започнува нашата успешна приказна која во периодот од првиот Конгрес на ССМ па наваму има големо значење за работничката класа, а ССМ како класна работничка организација ја опфаќа скоро целата работничка класа во Македонија.

▶️За прв претседател е избран Аспарух Корубиноски, а од основањето, Сојузот на синдикатите на Македонија имал 19 Претседатели.

▶️Последниот 20 Конгрес на ССМ, се одржа на 03.07.2020 година и на истиот за Претседател беше избран Дарко Димовски.

🗣Со гордост денес, ССМ е најзначаен дел од синдикалната историја, а активноста на ССМ континуирано продолжува да биде обележје на синдикализмот во државата.

👉ССМ функционира како најстар, репрезентативен синдикат и социјален партнер во државата и приоритетно се залага за активности и мерки кои ќе придонесат за заживување и развој на економијата како база за целокупен напредок на општеството, а приоритет се правата, интересите и потребите на работниците.❗

🗣ССМ е лидер на синдикалното движење во Македонија, како најстариот и најброен синдикат во државата. Оваа лидерска позиција ССМ успева со напорна работа, пред се на терен со членството, да ја задржи сите овие 75 години од формирањето.

👉Да се биде прв во услови на синдикален плурализам во државата, не е лесно, тоа бара постојано реорганизирање, стручно, техничко и технолошко прилагодување на современите потреби и барања на членството и работниците.

👉Нашата стручност и оспособеност, грижата за кадровската екипираност, храброста на сите синдикални лидери кои се во првите редови на делување на ССМ, нашиот отворен пристап кон социјалните партнери, нашата бескомпромисност кога станува збор за работничките права, не прави она што сме – единствен репрезентативен синдикат и респектиран национален социјален партнер во државата.

loading...

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE

Animepahe: Concrete Revolutio (Dub) anime episode 13 online free at https://animepahe.cc watch anime online

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

500px: https://500px.com/gogoanimelol

Bitchute: https://www.bitchute.com/channel/gogoanimebe/