Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

На грбот на децата, СОНК спрема „тивок“ штрајк за подривање на целиот систем

На вчерашната прес-конференција на претседателот на СОНК, Јоаким Неделков, беше речено дека зголемувањето на платата која Владата им ја понудила на просветните работници била недолволна и премала. Односно, Владата им понудила покачување од 10%, што би значело дека наставниците и воспитувачите би добиле просечно зголемување за 2.500 денари на нивните месечни примања.

Воедно, од Владата појаснија и дека методологијата со која Владата обезбеди континуиран раст на платите, ќе обезбеди и трајно решавање на социјалниот статус на вработените во образование.

Сè ова погоре не е доволно за СОНК и Јоаким Неделков. Од нивната прес-конференција која се одржа вчера, од авион се гледа дека овој човек, прво, работи на сопствена промоција, и второ, генерира криза во државата – свесен дека „во“ и „околу“ образовниот систем на децата се вмрежени околу 500.000 луѓе од различни социјални миљеа: родители, наставници, деца. Оваа бројка од луѓе е самото „срце на системот“, и познавајќи го тоа, претставува идеален пункт за криза, подривање на Владата и системот во целина.

Понатаму, Јоаким Неделков, првиот човек на СОНК, на прес-конференцијата вчера зборуваше за некакви чувства, и зборуваше дека децата кога оделе на меѓународни такмичења освојувале 1, 2 и 3 место, па тоа било потврда дека учителите и наставниците правеле добро образование. Тоа е „аргументот“ на овој опскурен синдикалец. Доволно било само да се освои некоја меѓународна награда, така тумачи Неделков, и тоа е покритие дека дечињата се описменувале. Се разбира, овој аргумент најблаго речено нема врска со паметот.

loading...

sunwin - go88 go88 không cho rút tiền go88 events

sunwin mới nhất game đánh bài sunwin sunwin group