СДСМ СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: НИЕ ИНВЕСТИРАМЕ ВО ИДНИНАТА НА МЛАДИТЕ, А НЕ ВО ЛУКСУЗНИ КАНЦЕЛАРИИ КАКО ТИЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА НА ВМРО-ДПМНЕ
СДСМ СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: НИЕ ИНВЕСТИРАМЕ ВО ИДНИНАТА НА МЛАДИТЕ, А НЕ ВО ЛУКСУЗНИ КАНЦЕЛАРИИ КАКО ТИЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА НА ВМРО-ДПМНЕ
ПАРТИЈА НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ: ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ, ГИ ПОВИКУВАМЕ НАШИТЕ ЧЛЕНОВИ ДА ГЛАСААТ ЗА КАНДИДАТИТЕ НА СДСМ ВО ОПШТИНИТЕ КАДЕ ИМА ВТОР КРУГ
ПАРТИЈА НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ: ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ, ГИ ПОВИКУВАМЕ НАШИТЕ ЧЛЕНОВИ ДА ГЛАСААТ ЗА КАНДИДАТИТЕ НА СДСМ ВО ОПШТИНИТЕ КАДЕ ИМА ВТОР КРУГ
Илиевски до Димитриевски: Зошто зборувате надворешна политика, а не зборувате за градинките, улиците, канализациите кои не ги изградивте?
Илиевски до Димитриевски: Зошто зборувате надворешна политика, а не зборувате за градинките, улиците, канализациите кои не ги изградивте?
ЉУПЧО ПОПЕВСКИ ПОПЕ - ДА ПОБЕДИ КАНДИДАТ НА ВМРО ДПМНЕ ПОСЛЕ ПРОЕКТОТ 2014-ТА Е АПСУРД НА АПСУРДИТЕ!
ЉУПЧО ПОПЕВСКИ ПОПЕ - ДА ПОБЕДИ КАНДИДАТ НА ВМРО ДПМНЕ ПОСЛЕ ПРОЕКТОТ 2014-ТА Е АПСУРД НА АПСУРДИТЕ!
ПРОФЕСОРКА МИРЈАНА МАЛЕСКА: ПЕТРЕ ЗАСЛУЖУВА ДА ПОБЕДИ ВО ВТОР КРУГ
ПРОФЕСОРКА МИРЈАНА МАЛЕСКА: ПЕТРЕ ЗАСЛУЖУВА ДА ПОБЕДИ ВО ВТОР КРУГ
Кондовски: Граѓаните заслужуваат прецизни информации, проекти, идеи!
Кондовски: Граѓаните заслужуваат прецизни информации, проекти, идеи!
Морачанин: Ана Петровска имаше намера да го дискредитира ДОМ како партија и не ѝ успеа
Морачанин: Ана Петровска имаше намера да го дискредитира ДОМ како партија и не ѝ успеа
Ахмети лобира за Петре Шилегов!
Ахмети лобира за Петре Шилегов!

НА КИНЕСКИТЕ КОМПАНИИ НЕ МОЖЕ ДА ИМ СЕ ВЕРУВА ЗА 5Г МРЕЖИ, ВЕЛАТ ОД АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ОТКАКО ГРУБИ РАЗГОВАРАШЕ СО КИНЕСКИОТ АМБАСАДОР ЗА ДИГИТАЛНИ КОМУНИКАЦИИ

Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо денеска разговарале „за стратешките електронски комуникации, 5Г мрежата и обврските што ги имаме како земја членка на НАТО и кон стратешките партнери“. (Фото: Влада)

Ставот на САД е дека на кинеските компании како Хуавеи и ЗТЕ, кои произведуваат опрема и софтвер за 5Г мрежи, не може да им се верува, велат од Американската амбасада во Скопје за САКАМДАКАЖАМ.МК, откако денеска првиот вицепремиер Артан Груби имаше средба со кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо.

Како што соопштија од кабинетот на вицепремиерот, Груби и Ѕуо разговарале „за стратешките електронски комуникации, 5Г мрежата и обврските што ги имаме како земја членка на НАТО и кон стратешките партнери“, по што побаравме коментар од Американската амбасада, како наш стратешки партнер.

ГРУБИ РАЗГОВАРАЛ СО КИНЕСКИОТ АМБАСАДОР ЗА 5Г МРЕЖА
„Генерално, не коментираме средби во кои не сме вклучени, но по прашањето на 5Г, нашата позиција е јасна. Ние сакаме да видиме развиена дигитална економија ширум светот која што ќе има корист од она што го ветува 5Г мрежата. За тоа да се случи, сите ние мораме да имаме доверба во опремата и софтверот за 5Г и во компаниите што ги произведуваат дека нема да бидат закана по националната безбедност, приватноста, интелектуалната сопственост или човековите права. За жал, на компаниите како Хуавеи и ЗТЕ, кои се поврзани со кинеската влада, не може да им се верува дека ќе ги заштитат чувствителните податоци и интелектуалната сопственост. Северна Македонија има можност да ги искористи придобивките од дигиталната економија, но успехот ќе зависи од тоа дали ќе се користат снабдувачи од доверба, кои ќе ги заштитат приватните информации на граѓаните“, велат од Американската амбасада.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

AniWatch: Fate/stay night: Unlimited Blade Works 2nd Season - Sunny Day (Dub) anime episode Full online free at https://aniwatch.pro anime

Website https://gogoanime.be: Watch The Sky Crawlers gogoanime Episode Full gogoanime kissanime tv

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Website https://animetv.cc: Watch The Law of Ueki animetv Episode 51 anime tv kissanime

Forums iis: https://forums.iis.net/members/animeflixnl.aspx

Startupmatcher: https://startupmatcher.com/p/kissanime-2