(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

НА ЛАУРЕАТОТ НАГРАДА ОД 1500 ЕВРА: Комерцијална банка и годинава, традиционално, е ексклузивен спонзор на наградата „Новите“, која книгоиздателството „Темплум“ ја доделува на најдобриот прозен дебитантски ракопис

На наше задоволство и со цел промовирање на домашното поетско творештво, Комерцијална банка и годинава, традиционално, е ексклузивен спонзор на наградата „Новите“, која книгоиздателството „Темплум“ ја доделува на најдобриот прозен дебитантски ракопис.

На годинешниот лауреат Марија Ангеловска, за нејзиното дело „Глава што лебди“, Комерцијална банка ќе ѝдодели парична награда во вредност од 92.250,00 денари.

Оваа награда е поддршка и поттик за младите и недоволно афирмирани автори да продолжат со своето дело и понатаму да го афирмираат македонското прозно творештво. Со Наградата се промовираат и новите тенденции во литературата, новите поетски начела, новите обиди книжевноста да стане општествено повлијателна во секоја смисла, културно, но и економски и медиумски.

Синоќа во културниот центар „Јадро“, во организација на издавачката куќа „Темплум“, беа доделени наградите за 2021 година за најдобар дебитантски ракопис, „Новите!“ и за најдобрите стрипови од конкурсот „Лифт“. Воедно беа промовирани и книгите произлезени од конкурсите: Лифт #4 (14 кратки стрипови) и „Глава што лебди“, раскази од Марија Ангеловска.

Наградата „Новите!“, значи, ја доби Марија Ангеловска.

Четирите наградени автори за стрип се: Гоце Илиевски, Гаја Смилевска, Јована Велинова Трајанова и Владимир Илиевски.

На настанот присуствуваа триесетина луѓе, главно авторите на стриповите и на прозните дела. Наградените ги промовираа Никола Гелевски, уредник на Темплум и член на жирито за наградата „Лифт“, и Петар Андоновски, член на жирито за наградата „Новите!“.

Книгите уште денес и утре можат да се набават на Малиот новогодишен саем во книжарницата „Гладно срце“.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 6

AniWatch SK8 the Infinity (Dub)

AniWatch Dragon Ball (Dub)

My Hero Academia (Dub) Episode 7

One Piece (Dub) Episode 757