ХАХА, ОВА Е ЈАКО - РИЗАОВ: ВМРОВЦИТЕ НЕ ЗНААТ ДЕКА ЗБОРОТ СЕВЕРЏАН НА ТУРСКИ ЗНАЧИ САКАНА ДУША
ХАХА, ОВА Е ЈАКО - РИЗАОВ: ВМРОВЦИТЕ НЕ ЗНААТ ДЕКА ЗБОРОТ СЕВЕРЏАН НА ТУРСКИ ЗНАЧИ САКАНА ДУША
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ИМА ЕДНА СИЛНА ПРИЧИНА ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ МАСОВНО ГО ПРИФАТИЈА КОМУНИЗМОТ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА - САМО КОМУНИСТИТЕ НЕКОГАШ МУ ПОНУДИЛЕ НА МАКЕДОНЕЦОТ ДЕКА КОНЕЧНО ЌЕ ИМА СВОЈА ДРЖАВА
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ИМА ЕДНА СИЛНА ПРИЧИНА ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ МАСОВНО ГО ПРИФАТИЈА КОМУНИЗМОТ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА - САМО КОМУНИСТИТЕ НЕКОГАШ МУ ПОНУДИЛЕ НА МАКЕДОНЕЦОТ ДЕКА КОНЕЧНО ЌЕ ИМА СВОЈА ДРЖАВА
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ЕУ И САД НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПРИТИСНАТ БУГАРИЈА, ТАА Е ПОВАЖНА ОД НАС ГЕО СТРАТЕШКИ, АКО ГИ СЛУШАШ НЕКОИ ВАТРЕНИ ПАТРИОТИ ЌЕ СИ ПОМИСЛИШ ДЕКА СМЕ НУКЛЕАРНА ВЕЛЕСИЛА СО МИЛИЈАРДА ТОНИ НАОЃАЛИШТА НА НАФТА И ПРИСТАНИШТА НА 2 МОРИЊА
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ЕУ И САД НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПРИТИСНАТ БУГАРИЈА, ТАА Е ПОВАЖНА ОД НАС ГЕО СТРАТЕШКИ, АКО ГИ СЛУШАШ НЕКОИ ВАТРЕНИ ПАТРИОТИ ЌЕ СИ ПОМИСЛИШ ДЕКА СМЕ НУКЛЕАРНА ВЕЛЕСИЛА СО МИЛИЈАРДА ТОНИ НАОЃАЛИШТА НА НАФТА И ПРИСТАНИШТА НА 2 МОРИЊА
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари

ВМРОВЦИТЕ СЕ ЛУДАЦИ – НАРОД СЕ ГУШИ, КРИЗА Е ТЕШКА, НЕ СЕ ЗНАЕ КОЛКУ ЌЕ СЕ ПОКАЧИ СТРУЈАТА И ПАРНОТО, ОНИ ГО ВРАЌААТ ГРУЕВИЗМОТ: ВМРО-ДПМНЕ БАРА ВО СКОПЈЕ ДА СЕ ВРАТАТ ИМИЊАТА НА УЛИЦИТЕ СТАВЕНИ ВО ВРЕМЕТО НА ГРУЕВСКИ

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Андоновска побара да се поништи одлуката за промена на имињата на улици, булевари, плоштади и мостови, донесена од ексградоначалникот Петре Шилегов. (Фото: Принтскрин/Фејсбук на Град Скопје)

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје бара да се вратат старите имиња на улиците кои беа ставени во времeто на ексградоначалникот Коце Трајановски, кога централната власт беше на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски. Во мандатот на градоначалникот Петре Шилегов беа вратени старите имињата на улиците, карактеристични за Скопје, кои од ВМРО-ДПМНЕ беа заменети главно со имиња на личности од античката историја.

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Андоновска побара да се поништи одлуката за промена на имињата на улици, булевари, плоштади и мостови, донесена од минатото раководство.

„Тоа е одлука која е донесена од претходниот состав, пред изборите е донесена, во несоодветно време и според информациите со кои располагаме истата има низа недоречености и неправилности и фали извесна документација. Затоа бараме да се донесе одлука за поништување на оваа веќе донесена одлука за да се поправат недореченостите и неправилностите“, рече советничката од ВМРО-ДПМНЕ Андоновска.

Советничката од СДСМ Љубица Јанчева кажа дека не може старите имиња да се вратат со поништување на постојната одлука туку треба да се донесе нова одлука со нови имиња на улици, која треба да помине и на одобрување во Владата.

Сепак, претседателот на Совет Трајко Вељановски ја стави точката на дневен ред а за неа гласаа 24 советници односно покрај советниците од ВМРО-ДПМНЕ за враќање на старите имиња гласаа и советниците од Левица и Алијанса за Албанците.

Градоначалничката Данела Арсовска на седницата не даде свој став дали смета дека треба да се поништам сегашните имиња и да се вратат старите.

Листата со нови 570 имиња на улици, мостови и плоштади во Скопје беше усвоена во февруари година, по што беше одобрена од Владата. Така се вратија старите имиња на Ленинова која во времето на ВМРО-ДПМНЕ стана Аминта Трети, Железничка која беше Јордан Мијалков, а 4 Јули Борис Сарафов. Се вратија имињата и на Мексичка, Каирска, Стив Наумов, Салвадор Аљенде, 29 Ноември, Бихаќка, Владимир Комаров, Руди Чајавец, Жарко Зрењанин, Драчевска, Ратко Митровиќ и други.

„Јас сум среќен што традиционални улици во нашиот град кои што се врзани за битието и функционирањето на урбано Скопје ќе ги вратиме. Тие сè уште разговорно меѓу скопјани се викаат на тој начин, а не по новото име кое им беше дадено во време на претходната власт“, рече тогаш Шилегов.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freak site Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

AnimeFreak Hunter x Hunter (2011) (Dub) Episode 142

Bleach (Dub)

english dubbed anime AnimeFreak Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

watch anime online JUJUTSU KAISEN (Dub)