Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“

НАРОДЕ БИДИ УМЕН, НЕ БИДИ СМОТАН: Стравувала од несаканите ефекти од вакцината, но починала од делта сојот

Мајка на две деца од Мисури, која не била вакцинирана против вирусот ковид-19, бидејќи се плашела од несаканите ефекти, починала откако заболела од делта сојот.

Триша Џонс (45) не сакаше да ја прими вакцината откако слушнала информации за луѓе кои страдаат од ретки несакани ефекти, како што се згрутчување на крвта или воспаление на срцето, и решила да почека.

Сепак, во пролетта оваа година, таа заболела со делта сојот на коронавирусот и никогаш не се закрепна, пренесува „FOX 4“.

Таа била примена во болница следниот месец, ставена на апарати за дишење и набргу починала.

Нејзиното семејство сега апелира до јавноста да се вакцинира или да ризикува да се разболи од ковид-19 како Џонс.

Нејзината мајка Дебора вакцината ја примила на пролет, сепак, нејзината ќерка била неодлучна и сакала да почека.

– Таа се плашеше од несаканите ефекти – изјави Дебора за „FOX 4“.

Во април, синот на Триша се разболел од вирусот на училиште, а подоцна било откриено дека неговата инфекција е поврзана со сојот делта.

Набрзо се разболеле Триша и нејзиниот сопруг Кит.

– Откако се разболе, таа ми рече дека сум во право за вакцината, маските и другите мерки. И реков дека не сакам да бидам во право, само сакав да биде добро – рече мајката на Триша.

Нејзината состојба брзо се влошила, таа била пренесена во болница и ставена на апарати за дишење на 13 мај.

Иако симптомите на ковид-19 во голема мера исчезнаа, нејзината респираторна состојба не се подобри, па таа ја загубила битката на 9 јуни.

Нејзината смрт се случила во време кога делта сојот е прогласен за доминантен вид на вирусот во САД, што претставува 51,7% од сите нови инфекции, според Центрите за контрола и превенција на болести.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch animes Naruto (Dub)

My Hero Academia Season 3 (Dub)

watch anime Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

stream anime online ANIMEFLIX Attack on Titan Season 3 (Dub)

ANIMEFLIX One Piece