(ВИДЕО) ГРАДОТ СКОПЈЕ ЈА ПОЧНА ТРЕТАТА ФАЗА ОД РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ИНДИРА ГАНДИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ
(ВИДЕО) ГРАДОТ СКОПЈЕ ЈА ПОЧНА ТРЕТАТА ФАЗА ОД РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ИНДИРА ГАНДИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ
БРАВО МВР - Одземени 14 возила од „диви“ тркачи од Тетово и од странство
БРАВО МВР - Одземени 14 возила од „диви“ тркачи од Тетово и од странство
Шекеринска: За Рамковниот договор имаше многу скепса, но создаде клима на заедништво
Шекеринска: За Рамковниот договор имаше многу скепса, но создаде клима на заедништво
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО НАГРАДИ СО 300.000 ДЕНАРИ ОЛИМПИСКИОТ ВИЦЕПРВАК ВО ТЕКВОНДО ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО НАГРАДИ СО 300.000 ДЕНАРИ ОЛИМПИСКИОТ ВИЦЕПРВАК ВО ТЕКВОНДО ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ
Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ
Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ
ПОЖАРОТ КАЈ КОЧАНИ Е ПОД КОНТРОЛА, ГО ГАСАТ 400 ЛУЃЕ И ХЕЛИКОПТЕР НА АРМИЈАТА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ
ПОЖАРОТ КАЈ КОЧАНИ Е ПОД КОНТРОЛА, ГО ГАСАТ 400 ЛУЃЕ И ХЕЛИКОПТЕР НА АРМИЈАТА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ
Директорката на Инфективна: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува
Директорката на Инфективна: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува
Скроиле план со брат ѝ: Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци
Скроиле план со брат ѝ: Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

НАШ ФИЛМ ПАК ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН – УШТЕ ОД УСПЕХОТ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПРЕД 30 ГОДИНИ Е ЈАСНО ДЕКА СМЕ РАМНОПРАВНИ ВО КУЛТУРНИОТ НАТПРЕВАР ВО СВЕТОТ

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска влезе во селекцијата за Златна палма на престојниот 74. Кански фестивал. Ова е првпат македонски краток филм да е во трката за Златната палма. „Северен пол“ е избран меѓу 10-те кандидати за престижната награда од пријавените 3.739 филмови, објави фестивалот.

Селекцијата куси филмови, меѓу кои и дела од Бразил, Данска, Кина, Франција, Хонгконг, Иран Португалија и првпат од Косово, ќе се прикаже на 16 јули, а победникот ќе биде објавен на свеченото затварање на фестивалот на 17 јули.

Во 1991, македонскиот режисер Митко Панов ја освои Златната палма за краткиот филм „Со кренати раце“, кој беше снимен во 1985, а во Кан учествуваше како филм од Полска затоа што авторот го сними додека студираше на Филмската школа во Лоѓ.

Апчевска го снимаше 15-минутниот филм во јануари во Скопје и Македонска Каменица, по нејзино сценарио, а во продукција на „Кино Око“. Главните улоги ги играат Антонија Белезелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, сценограф Кирил Спасески, а костимите се на Билјана Гргур.

Главните улоги ги играат Антонија Белезелкоска и Лука Митев. (Фото: Агенција за филм)

Филмот е копродукција помеѓу Македонија и Србија. Продуцент е Роберт Насков, а копродуценти Милош Љубомировиќ и Горан Тодориќ. Беше поддржан со 2,2 милиони денари (околу 35.000 евра) од македонската Агенција за филм на конкурсот во 2019.

По наградуваниот „Бардо“ (2012) и „Амби“ (2017), ова е трет краток филм на Апчевска.

loading...

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Rosario + Vampire (Dub) (https://kissanime.mx/m/2B6m) Episode 13

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD. Watch Innocent Venus (Dub) Episode 12

Watch anime online for free at 4Anime gleipnir 4anime. Robotica*Robotics (https://4anime.biz/m/8pAW) Episode Full

KissAnime Note: https://note.com/kissanimemx