Вицепремиерот Николовски на средба со извршната директорка на Канцеларијата на ООН за борба против дрога и криминал, Вали: Напредокот е препознаен и оттаму и поддршката од меѓународните партнери за бескомпромисна борба против корупцијата
Вицепремиерот Николовски на средба со извршната директорка на Канцеларијата на ООН за борба против дрога и криминал, Вали: Напредокот е препознаен и оттаму и поддршката од меѓународните партнери за бескомпромисна борба против корупцијата
ПОЛЕКА СО АРОГАНЦИЈАТА КОЛЕГИ - ПОЛИТИЧАРИТЕ СЕ 100 ПАТИ ПОХРАБРИ, ПОРАБОТЛИВИ, ПОЧЕСНИ И ПОПАМЕТНИ ОД НОВИНАРИТЕ
ПОЛЕКА СО АРОГАНЦИЈАТА КОЛЕГИ - ПОЛИТИЧАРИТЕ СЕ 100 ПАТИ ПОХРАБРИ, ПОРАБОТЛИВИ, ПОЧЕСНИ И ПОПАМЕТНИ ОД НОВИНАРИТЕ
СУГАРЕВЦИ - ПРЕКРАСНО СЕМЕЈСТВО НА ИДНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ПРИЛЕП
СУГАРЕВЦИ - ПРЕКРАСНО СЕМЕЈСТВО НА ИДНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ПРИЛЕП
Посакувам оваа сезона на берба на јаболка да биде бериќетна и успешна- Арјанит Хоџа, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство
Посакувам оваа сезона на берба на јаболка да биде бериќетна и успешна- Арјанит Хоџа, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство
(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО СМЕ НАЈСИРОМАШНИ ВО ЕВРОПА - 30 ГОДИНИ СИ ПАТИМЕ ОД ВАКВИ ТВ ПРОСТИТУТКИ СПРЕМНИ БЕЗ СРАМ ДА ИМ ПРАВАТ ТВ ФЕЛАЦИО НА МАФИЈАШИ
(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО СМЕ НАЈСИРОМАШНИ ВО ЕВРОПА - 30 ГОДИНИ СИ ПАТИМЕ ОД ВАКВИ ТВ ПРОСТИТУТКИ СПРЕМНИ БЕЗ СРАМ ДА ИМ ПРАВАТ ТВ ФЕЛАЦИО НА МАФИЈАШИ
ЗАЕВ СИ ГО ИСПОЛНИ ЗБОРОТ, УШТЕ 1500 ДЕНАРИ И ЌЕ СТИГНЕМЕ ДО 500 ЕВРА ПРОСЕЧНА ПЛАТА: ПРОСЕЧНАТА НЕТО-ПЛАТА ПОРАСНА ЗА 4,8 ОТСТО Во јули изнесувала 28.540 денари
ЗАЕВ СИ ГО ИСПОЛНИ ЗБОРОТ, УШТЕ 1500 ДЕНАРИ И ЌЕ СТИГНЕМЕ ДО 500 ЕВРА ПРОСЕЧНА ПЛАТА: ПРОСЕЧНАТА НЕТО-ПЛАТА ПОРАСНА ЗА 4,8 ОТСТО Во јули изнесувала 28.540 денари
НОБ ДОБИ ИНСТРУМЕНТИ, СТОЛИЦИ, ПУЛТОВИ И СЦЕНСКА ОПРЕМА СО ЈАПОНСКА ДОНАЦИЈА ОД 663 ИЛЈАДИ ЕВРА
НОБ ДОБИ ИНСТРУМЕНТИ, СТОЛИЦИ, ПУЛТОВИ И СЦЕНСКА ОПРЕМА СО ЈАПОНСКА ДОНАЦИЈА ОД 663 ИЛЈАДИ ЕВРА
БРАВО - Со отворање ретроспективна изложба и предавање донација од над 4 милиони денари на клиниката за детски болести одбележан 85-годишниот јубилеј на „Алкалоид“
БРАВО - Со отворање ретроспективна изложба и предавање донација од над 4 милиони денари на клиниката за детски болести одбележан 85-годишниот јубилеј на „Алкалоид“

НАУМОВСКИ: Посакувам да продолжиме да се издигнуваме како модерна и урбана општина, да работиме со уште посилно темпо, граѓаните да нѐ препознаваат како вредни и работливи и општина на која може да ѝ се верува

ИНТЕРВЈУ СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, АЛЕКСАНДАР НАУМОВСКИ

Со новиот буџет за 2021 година акцент е ставен на урбано-комуналните децениски проблеми. Заедно со Владата, европските фондови и другите извори на финансирање верувам дека ќе ја заокружиме успешно последната година од мојот мандат. Кога зборувам за успех, мислам на довршување на ветените проекти, рече Наумовски

Дека изминатата година беше навистина тешка за локалната власт, говори и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски. Тој во интервју за „Нова Македонија“ вели дека и покрај тоа што се работело во вонредни услови, многу од планираните проекти се реализирани. За наредната 2021 година тој најавува уште голем број проекти за решавање на урбано-комуналните децениски проблеми.

Како ќе ја оцените изминатава година како градоначалник?
Беше финансиски тешка и година на неизвесност од повеќе аспекти. Првенствено централната власт, а следствено и општините со сите сили и ресурси мораа да се соочат со еден нов непознат момент – ковид-19, и да најдат начин да се изборат со него. Цела година правиме сѐ што е во наша моќ да држиме рамнотежа со последиците. Активно работи општинскиот кризен штаб, дезинфициравме и сѐ уште дезинфицираме јавни површини, детски игралишта, градинки, училишта, доделивме голем број хуманитарни пакети, обезбедивме таблети за семејствата што не можеа да си дозволат ваков апарат. Ги ослободивме родителите од плаќање трошоци за градинка додека децата не ги посетуваа објектите. Но годината веќе изминува. Мора да гледаме само напред и со позитивна мисла. Ние сме генерација на вечна криза, економска, воена или социјална. Како вечен оптимист верувам дека доаѓаат подобри времиња. Во однос на работата на Општината, може да се каже дека сум задоволен. Верувам дека ќе беше уште подобро да немавме ваква криза од светски размери, која ја закочи работата на многу проекти. Сигурен сум дека ќе бевме поефикасни и навреме со роковите за реализација, имајќи предвид и дека затекнавме долгови, безидејност и немање одржливи проекти. Со новиот буџет за 2021 година акцент е ставен на урбано-комуналните децениски проблеми. Заедно со Владата, европските фондови и другите извори на финансирање верувам дека ќе ја заокружиме успешно последната година од мојот мандат. Кога зборувам за успех, мислам на довршување на ветените проекти.

Што ќе издвоите како најголем проект реализиран во 2020 година?
Иако беше тешка година, Општината реализира доста успешни проекти. За мене гордост е најмодерната градинка во земјата што се гради по сите светски стандарди, која ќе биде пуштена во употреба во 2021 година. Значително ќе се намали бројот на дечиња што чекаат за упис во градинка. Секако, тука се и базенот што интензивно се гради, салата во училиштето „Јоаким Крчовски“ со која децата и рекреативците по 60 години конечно добија соодветни услови за физичко воспитување и за спорт, корзото, кое е при крај со реализација, како и новото штедливо лед-осветлување што е монтирано низ целата општина. Локалниот пат Волково – Кучково и кружниот тек во Волково веќе се пуштени во употреба, реконструирани се над стотина улици во руралниот и во урбаниот дел, а поставени се атмосферска и фекална канализација на места што беа заборавени. Особено е важно што донесовме ДУП-ови со кои ќе се забрза развојот на општината, а истовремено ќе се зачува зеленилото. Ова е гордост за мене и за мојот тим, заедно со Советот, затоа што од заборавена општина сега сме впечатлив дел од Скопје. Иако дежурните душогрижници негираат, нашата работа е очигледна. Развојот е евидентен за само три години.

Која е вашата најголема новогодишна желба како градоначалник?
Приватно и лично, пред сѐ како човек, потоа како градоначалник, посакувам само здравје, другото само ќе си дојде. Особено по ваква тешка здравствена година, која ни покажа дека здравјето нема цена. Година што нѐ научи на поинакви вредности, ни го запре динамичното темпо на секојдневието, на специфичен начин нѐ врати во домовите и нѐ зближи со семејствата. Жал ми е што изгубивме човечки животи во оваа битка, наши сограѓани од кои дел лично ги познавав. Како човек што служел војска се чувствувам немоќен што тешко ни оди борбата со невидливиот непријател. Доаѓаат локални избори во тековната година. Доколку заслуживме, се надевам граѓаните ќе ни ја дадат довербата повторно. Посакувам да продолжиме во вистинската насока по која се движи општината, да најдеме начин да ги преминеме сите пречки и да ја видам земјата во европското семејство.

Што ќе посакате за вас и општината за 2021 година?
Посакувам да продолжиме да се издигнуваме како модерна и урбана општина, да работиме со уште посилно темпо, граѓаните да нѐ препознаваат како вредни и работливи и општина на која може да ѝ се верува. Вистина направивме многу во изминатите три години, реализирани се 80 проценти од изборната програма од претходните локални избори, на што сум особено горд. Во последната година од мандатот посакувам да го заокружам успехот. Желба ми е заедно со централната власт да почнеме со ветената изградба на клиничкиот центар во м.в. Веле Поле, доградба на училиштата „Димитар Поп Георгиев Беровски“ -подрачното во Хром и „Тихомир Милошевски“ во Ново Село и да се реализира јавното-приватно партнерство за изградба на градинка и амбуланта во Дексион. За себе и моето семејство, посакувам здравје, благосостојба во домот, бериќет и љубов.

На што ќе се фокусирате во 2021 година?
Буџетот за следната година, кој е подготвен, ги опфаќа сите маала во општината и сите сфери од општественото живеење. Во изминатите години затворивме безброј урбанистички прашања и изодевме крупни чекори. Дефинитивно останувам фокусиран на вистинскиот пат, а тоа е патот што води до сите граѓани и дејствување во кое нашиот ѓорчепетровец е во центарот на фокусот.

Што ќе им посакате на граѓаните на вашата општина за наредната година?
Само да ги служи здравјето, да се среќни и насмеани. Да бидат повеќе комунално самосвесни и да го ценат трудот и успехот на ближниот. Секоја пречка да ја пребродиме заедно. Среќни новогодишни и божиќни празници.

ИЗВОР: НОВА МАКЕДОНИЈА

loading...

Website https://animefreak.ws: Watch BLOOD-C (Dub) animefreak Episode 12 fire force animefreak

AnimeBee: Kamisama Minarai: Himitsu no Cocotama Movie - Kiseki wo Okose♪ Tepple to Dokidoki Cocotama-kai anime episode Full online free at https://animebee.to watch animes

Website https://wcostream.cc: Watch Strike the Blood: Kieta Seisou-hen wcostream Episode Full dubbed anime

GoGoAnime: Thermae Romae (Dub) anime episode 4 online free at https://gogoanime.be tower of god gogoanime

Pokecommunity: https://www.pokecommunity.com/member.php?u=968947

Molbiol: http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1188761