„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА

НЕ СЕ ВИНОВНИ НИТУ МАРИН НИТУ МУЦУНСКИ – Скандал: Училишен одбор го реизбрал директорот на ОУ Лазо Ангеловски кој има времена судска мерка за неприближување поради сексуално вознемирување на вработени и мајки на ученици

Перо Арсеновски, актуелниот директор на најголемото скопско училиште ОУ Лазо Ангеловски во Ново Лисиче, повторно ја добил довербата на училишниот одбор за нов директорски мандат иако има скандалозно досие со напади и сексуално вознемирување на вработени и мајки на ученици.

Градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски најави дека нема да дозволи да помине одлуката и ќе назначи в.д. директор.

Иако за Арсеновски има и времена мерка од граѓанскиот суд со забрана за приближување до пријавител на вознемирување како заштита од можно родово насилство, тој се пријавил на конкурсот за избор на директор на ОУ Лазо Ангеловски.

Неговиот актуелен мандат завршува на 3-ти февруари 2022- ра додека огласот за нов директорски мандат е распишан во ноември. На огласот се пријавиле тројца кандидати кои ги исполнувале условите.

И наместо да не му даде шанса на директорот Арсеновски, поради големите поплаки пред се за вербални напади но и за сексуално вознемирување на мајки на ученици и на вработени жени, Училишниот одбор го избрал повторно за директор.

На гласањето, Арсеновски го победил најблискиот против–кандидат со тесна разлика. 4:3 било во негова корист.

За нов мандат на контроверзниот директор гласале тројца наставници во школото и еден родител, додека двајца родители- членови на Училишниот одбор и претставникот на општина Аеродром гласале за друг кандидат.

Градоначалникот на Аеродром Муцунски соопшти дека во интерес на учениците нема да дозволи нов мандат на Арсеновски.

-За оваа моја одлука го информирав и Министерството за образование и наука и доколку тие не одлучат да ја преиначат мојата одлука, во најбрз рок во училиштето ќе именуваме в.д. Директор од редот на вработените. Во иднина нема да дозволам несоодветни кадри да бидат поставувани на високи позиции, особено кога станува збор за образовни институции, соопшти Муцунски преку фејсбук објава.

За случајот со директорот на ова училиште истражување во две продолженија објави и емисијата Код на Телма во која беше откриено дека директорот има и галерија на фотографии со експлицитна содржина од вработени кои на тој начин се вработувале, а беа објавени и потресни сведоштва за непристојни предлози, закани и омаловажувања од страна на директорот кон неговите вработени.

За неговото однесување алармираа повеќе вработени жени кои биле малтретирани и сексуално вознемирувани. Посочениот директор пакпостојано тврдеше дека го местат со лажни обвинувања за работи кои не се случувале и се измислени за да му наштетат.

-Барав да го почитуваат работното време и работните обврски поради што прават вакви работи, истакна Арсеновски во февруари 2020-та година.

Од друга страна, мајка на ученик сведочеше за КОД дека го отпишала детето од ОУ Лазо Ангеловски поради големите скандали и делењето на спорни фотографии, чии копии дури биле расфрлани пред ученици.

Коалиција Маргини и Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2019 објавија извештај во којшто побараа институциите да го истражат проблематичното однесување на директорот, но и покрај сите укажувања Арсеновски остана на чело на најголемото училиште во Скопје и во државата.

Првата емисија со сведочења на вработени и мајки на ученици беше објавена во февруари 2020-та година.

Надлежните не презедоа мерки, а потоа на интервју за второто продолжение, директорот Арсеновски се согласи да зборува со новинарот Огнен Чанчаревиќ. (трет прилог во емисијата на долниот линк)

loading...

4 anime biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 22

4anime tv 4Anime My Hero Academia Season 5

watch anime free 4Anime My Hero Academia Season 5 (Dub)

Naruto: Shippuden Episode 500

Dragon Ball Super Episode 125