БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улица Љубљанска во општина Карпош
Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улица Љубљанска во општина Карпош
За инвестиции во „капка по капка“ и бунари ќе бидат склучени 322 договора вредни 75 милиони денари
За инвестиции во „капка по капка“ и бунари ќе бидат склучени 322 договора вредни 75 милиони денари
ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ - Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!
ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ - Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!
Манчестер сити во драматична завршница ја одбрани титулата во Англија
Манчестер сити во драматична завршница ја одбрани титулата во Англија
ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари
ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари
КОСТАДИНОВ ВО КОЛУМНА ЗА ФОКУС: СТОП ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ И НА ПОРТАЛИТЕ
КОСТАДИНОВ ВО КОЛУМНА ЗА ФОКУС: СТОП ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ И НА ПОРТАЛИТЕ
BALKAN MEDIA AWARDS SOFIA: Новинарката Александра Велинова се закити со награда за најдобар презентер за 2022 година
BALKAN MEDIA AWARDS SOFIA: Новинарката Александра Велинова се закити со награда за најдобар презентер за 2022 година

Не стигнале вакцините „спутник В“ најавени за крајот на мај, Филипче очекува информации од руската амбасада

Руските вакцини „спутник В“, кои требало да стигнат во земјава до крајот на мај, не стигнале, па здравствените власти очекуваат информација од Амбасадата на Руската Федерација во врска со дистрибуцијата. Во првите десетина дена од јуни, како што беше најавено и вчера, се очекуваат и кинеските од „Синовак“.

Сепак, и покрај тоа што се „ситни“ бројот на вакцини за прва доза, министерот Венко Филипче тврди дека имунизацијата нема да запре и повторно ги нагласи најавените донации од Бугарија и Грција, како и количините од „Фајзер“ (преку ЕУ и од директниот договор со компанијата) кои пристигнуваат на неделно ниво.

„За ’спутник‘ и ’Синовак‘ сè уште немаме точни датуми. ’Спутник‘ беше најавено дека ќе биде на крајот на мај, но не стигнаа, вчера разговарав со рускиот амбасадор и зеде обврска да искомуницира со институтот во Москва и да даде повратни информации. Најавата за ’Синовак‘ е за почетокот на јуни и така кажаа дека првите десетина дена треба да ги очекуваме. Имунизацијата нема за запре, завчера стигаа вакцините на ’Фајзер‘, тие ќе бидат дистрибуирани. Во текот на неделата очекуваме и други вакцини да стигнат, пред сè од Бугарија, понатаму и од Грција. По веќе поставениот механизам тие ќе се распределат и вакцинацијата ќе продолжи. Секако намалување на притисокот во однос на интересот, на бројот на пријавени луѓе, значајно очекувам кога ќе пристигнат вакцините на ’Синофарм‘. Тогаш таа количина ќе се распредели во сите вакцинални пунктови“,

изјави Филипче.

Најавените донации од 70 000 (50 000 од Бугарија и 20 000 од Грција) најверојатно ќе бидат вакцини на „Астра Зенека“, а министерот тврди овие вакцини сепак ќе се искористат зашто сè уште има граѓаните над 60 години кои не се вакцинирани.

„Мислам дека сè уште има бројка на граѓани кои се над 60 години, а не се вакцинирани. Ние имаме околу 42 проценти вакцинирани граѓани од вкупната популација над 65 години пријавени и вакцинирани. Меѓутоа, со кампањата која чекаме да се засили, очекуваме уште да се пријават поголем број граѓани. Значи сè уште не се сите вакцинирани и тие вакцини воопшто нема да бидат неискористени“,

изјави Филипче

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

sites to watch anime GoGoAnime Attack on Titan Season 3 (Dub)

GoGoAnime SK8 the Infinity (Dub)

Kiss x Sis (TV)

dubbed anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

anime stream GoGoAnime Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2