Минималната плата нема да се зголеми наскоро поради енергетската криза
Минималната плата нема да се зголеми наскоро поради енергетската криза
Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да одат на факултет и да научат што е инфлација
Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да одат на факултет и да научат што е инфлација
ФРЧКО: ПЛАЧЕЊЕТО НА ДИМИТРОВ ШТО НЕ ДОБИ МИНИСТЕРСКА ФОТЕЉА Е ПАТЕТИЧНО И ТАЖНО, ЧОВЕКОТ НЕ ЗНАЕ ДОСТОИНСТВЕНО ДА ПАДНЕ, ЦЕЛ ЖИВОТ ТАТКО МУ И МАЈКА МУ ГО ГУРААТ И ГО МЕСТАТ
ФРЧКО: ПЛАЧЕЊЕТО НА ДИМИТРОВ ШТО НЕ ДОБИ МИНИСТЕРСКА ФОТЕЉА Е ПАТЕТИЧНО И ТАЖНО, ЧОВЕКОТ НЕ ЗНАЕ ДОСТОИНСТВЕНО ДА ПАДНЕ, ЦЕЛ ЖИВОТ ТАТКО МУ И МАЈКА МУ ГО ГУРААТ И ГО МЕСТАТ
ШТО МИСЛЕШЕ, ШТО МИСЛЕШЕ: Сиљановска Давкова жали што влегла во политика, ама си ги лечи маките со пратеничката плата од 1000 евра
ШТО МИСЛЕШЕ, ШТО МИСЛЕШЕ: Сиљановска Давкова жали што влегла во политика, ама си ги лечи маките со пратеничката плата од 1000 евра
ОРДАНОВСКИ: Македонско-бугарските односи мрднаа од „мртва точка“
ОРДАНОВСКИ: Македонско-бугарските односи мрднаа од „мртва точка“
Ковачевски - Бомгартнер: Скопје и Париз испишуваат ново поглавје на соработка која рефлектира со прва инвестиција од 270 милиони евра за соларен парк
Ковачевски - Бомгартнер: Скопје и Париз испишуваат ново поглавје на соработка која рефлектира со прва инвестиција од 270 милиони евра за соларен парк
(ВИДЕО) ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: ЗАЕВ НАПРАВИ ПОВЕЌЕ ЗА ОВАА ЗЕМЈА ОД СИТЕ ЛИДЕРИ ЗАЕДНО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ
(ВИДЕО) ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: ЗАЕВ НАПРАВИ ПОВЕЌЕ ЗА ОВАА ЗЕМЈА ОД СИТЕ ЛИДЕРИ ЗАЕДНО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ
БРАВО - Бектеши, Мустафаи и Симеска Димоска ја промовираа новата лабараторија за испитување на квалитет на мазут: Резултатите од анализа на мостри за мазут ќе се добиваат за два часа, опремувањето на лабараторијата чини 24 милиони денари
БРАВО - Бектеши, Мустафаи и Симеска Димоска ја промовираа новата лабараторија за испитување на квалитет на мазут: Резултатите од анализа на мостри за мазут ќе се добиваат за два часа, опремувањето на лабараторијата чини 24 милиони денари

НЕКОЈ САКА ДА НАПРАВИ ЕТНИЧКИ ТЕНЗИИ СРЕДЕ ИЗБОРИ: ВАНДАЛИЗИРАНИ БИСТИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЕТИ ВО СТРУГА, ГЛАВАТА НА АНТЕ ПОПОВСКИ ФРЛЕНА В ЕЗЕРО

Бронзената биста на Поповски била демонтирана од постаментот и фрлена во водите на Охридското Езеро, додека на спомен-обележјето на Јаневски има оштетување и главата е свртена наопаку. (Фото: СДК.МК)

Непознати сторители ноќеска ги вандализирале бистите на македоските поети Славко Јаневски и Анте Поповски во Алејата на писателите во Струга. Бронзената биста на Поповски била демонтирана од постаментот и фрлена во водите на Охридското Езеро, додека на спомен-обележјето на Јаневски има оштетување и главата е свртена наопаку.

Полицијата работи на откривање на сторителите и мотивите за вандализирањето.

„Настанот е пријавен, полициски екипи веднаш излегоа на терен да извршат увид на местото каде е извршено оштетувањето“, изјави за САКАМДАКАЖАМ портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Денеска е 18-годишнина од смртта на Поповски, кој почина во 2003 на 72 години.

Од поетската манифестација Струшки вечери на поезијата (СВП) го осудија вандализирањето на бистите на македонските поети.

„Најостро го осудуваме чинот на вандализирање на бистите на истакнатите македонски поети и очекуваме сторителите во најкус можен рок да се пронајдат и соодветно да се казнат, и апелираме до целата македонска јавност да се почитуваат придобивките на нашата поетска традиција“, вели Тодорче Тасевски, директор на СВП.

Тој кажа дека излегле веднаш на терен за да ги извадат бистите од Езеро и да ги вратат на нивните постаменти.

„Жалиме што ова не е единствен инцидент, се случувало и претходно и уште еднаш апелираме да престанат ваквите вандалски чинови“, вели Тасевски.

Ова не е првпат да се сквернават бистите на македонските поети во Струга. Спомен-плочите настрадаа и пред неколку години кога дел од нив беа искршени, а дел исчезнаа. Тогаш полицијата ги пронајде сторителите.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

ani watch app To Your Eternity

sites to watch anime AniWatch Tokyo Revengers (Dub)

Tokyo Revengers Episode 20

Dragon Ball Super (Dub)

watch anime online AniWatch Naruto: Shippuden