САД ќе испратат уште 450 милиони долари во Украина
САД ќе испратат уште 450 милиони долари во Украина
Не им се ризикува: ЕУ ќе ја преиспита блокадата на Калининград, вели Борел
Не им се ризикува: ЕУ ќе ја преиспита блокадата на Калининград, вели Борел
ЧЕТИРИ ДЕНА АРАЧИНОВО БЕЗ СТРУЈА И БЕЗ ВОДА – Жителите: Останавме на милост и немилост на Бог
ЧЕТИРИ ДЕНА АРАЧИНОВО БЕЗ СТРУЈА И БЕЗ ВОДА – Жителите: Останавме на милост и немилост на Бог
Спасовски апелира: Граѓаните да се воздржат од пукање
Спасовски апелира: Граѓаните да се воздржат од пукање
Бугарската страна не покажа разбирање, објаснува Бујар Османи
Бугарската страна не покажа разбирање, објаснува Бујар Османи
ЛДП, ДОМ И ДС ГО СРУШИЈА МИТОТ НА ВМРО ДПМНЕ ДЕКА СДСМ ВЛАДЕЕ СО РЕЖИМ И ДИКТАТУРА!
ЛДП, ДОМ И ДС ГО СРУШИЈА МИТОТ НА ВМРО ДПМНЕ ДЕКА СДСМ ВЛАДЕЕ СО РЕЖИМ И ДИКТАТУРА!
Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност
Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност
(ВИДЕО) БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: ДЕЛ ОД НАШАТА ИСТОРИЈА Е УКРАДЕНА ОД ИСТОРИЈАТА НА НАШИТЕ СОСЕДИ
(ВИДЕО) БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: ДЕЛ ОД НАШАТА ИСТОРИЈА Е УКРАДЕНА ОД ИСТОРИЈАТА НА НАШИТЕ СОСЕДИ

НЕМА ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА Цената на струјата е стабилна, се вклучува третиот блок во РЕК Битола

Граѓаните не треба да стравуваат дека цената на струјата ќе се зголеми бидејќи се преземени сите чекори за стабилна цена, а за компаниите и за институциите веќе е даден налог за вклучување на третиот блок на РЕК Битола, порача денеска премиерот Зоран Заев по најавите дека е можна енергетска криза во регионот.

На прес-конференцијата во Владата, одговарајќи на новинарски прашања, премиерот најави дека во следниот период ќе бидат дополнети буџетите на јавните институции со цел да може да се плати повисоката цена на струјата.

– Граѓаните не треба да стравуваат затоа што цената е утврдена на 36 евра, разликата кон ЕСМ ја покриваме ние, ДДВ го намаливме од 18 на 5 проценти така што преземени се сите чекори за стабилна цена на домаќинствата. Компаниите и јавните институции се на отворен пазар и ние нема да останеме неми набљудувачи. Даден е налог и мислам дека денеска е објавен тендер за вклучување на третиот блок на РЕК Битола со цел да генерираме политики на комплетно менаџирање со помош кон компаниите и кон јавните институции. Во јавните институции во буџетите ќе ставиме повеќе пари за да може да платат поскапа струја и тоа ќе го решаваме во периодот што доаѓа. Верувам дека ќе изградиме сериозни капацитети токму со вклучување на третиот блок којшто значи употреба на некои 1.800.000 тона јаглен дополнително за производство на електрична енергија во период кога имаме вакви циркулации за електричната енергија – рече премиерот.

Тој верува дека навремено се преземени сите чекори за да се ублажат ценовните шокови предизвикани од берзанската цена на струјата.

– Навремено преземавме мерки со намалувањето на ДДВ-то од 18 на 5 проценти и директно интервенираме со буџетски средства кон ЕСМ. Веројатно до крајот на годината на соодветен начин од Буџетот ќе бидат пренесени повеќе од милијарда и двесте милиони денари, средства кои ќе значат раздолжување на одредени компании кон ЕСМ, како што се Железници и Транспорт за да може да помогнеме во набавките на јагленот, а секако и во делот на супституција на цената со конечна цел граѓаните да не трпат директни рефлексии од високите берзански цени на струјата – изјави Заев.

loading...

go88 có hợp pháp không ric go88 GO88 - Link Tải Go88 Fun Club Thiên Đường Cờ Bạc

sunwin game đổi thưởng trực tuyến kéo tài xỉu sunwin máy năng lượng mặt trời sunwin