(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.
СЕ РАСПАДНА КОАЛИЦИЈАТА ВМРО ДПМНЕ СО АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА - Гаши: “ВМРО се националисти и не би правел коалиција со нив
СЕ РАСПАДНА КОАЛИЦИЈАТА ВМРО ДПМНЕ СО АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА - Гаши: “ВМРО се националисти и не би правел коалиција со нив
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕСВРТ ВО ВТОРИОТ КРУГ, ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СДСМ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕСВРТ ВО ВТОРИОТ КРУГ, ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СДСМ
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!

НЕМА ОТКАЖУВАЊЕ: Владата ќе инсистира да се урнат сите дивоградби во Охрид

Нацрт-извештајот на УНЕСКО за Охрид е силен аларм за состојбата со Охридскиот регион, што налага огромна потреба за највисоко ниво на ангажираност кај сите чинители за да се отстранат сите ризици кои го загрозуваат Охридското Езеро. Ова е еден од заклучоците од средбата на премиерот Зоран Заев со вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министрите за култура, за животна средина и за транспорт и врски Ирена Стефоска, Насер Нуредини и Благој Бочварски и директорот на МЖ– Инфраструктура Хари Локвенец.

На состанокот, инициран од досега најзагрижувачкиот извештај на Мисијата за загрозеноста на природното и културното наследство кое се наоѓа на еден чекор пред ставање на листата на светско наследство во опасност, било потенцирано дека Владата ќе инсистира на отстранување на сите дивоградби кои се опасност за Охридскиот регион, а премиерот Заев ја поврди определбата на Владата да се зачува статусот на светско наследство на Охрид, со цел заштита на регионот, владеење на правото и подобрување на квалитетот на живот на граѓаните.

„Ќе се организираат иницијативи со градоначалниците на Охрид, Струга и Дебарца, за секоја институција итно да ги преземе сопствените одговорности, како и да се спроведе поништување на сите аспекти од штетните проекти кои се наследство од минатото како што се, на пример, проектите на Субрата Рој и Владата до 2016 година, Љубаништа 1 и 2“, информираат од Владата.

Дополнително, Владата најавува и координирани активносто со Владата на Албанија за прашања од заеднички интерес за заштита на Охридското Езеро и крајбрежниот појас. Заводот и музеј Охрид, Управата за заштита на културното наследство, Управата за заштита на животната средина и другите институции во сферата на заштита на животната средина ќе бидат стручно и кадровски екипирани, а истото се очекува да го направат и општините во своите надлежности.

„Координацијата меѓу надлежните институции ќе продолжи со забрзано темпо и до УНЕСКО ќе биде доставен соодветен одговор по однос на алармантниот драфт извештај, а штом се заврши темелната анализа сите наоди ќе бидат презентирани пред јавноста од страна на Премиерот и сите останати релевантни носители на јавни функции“, соопштуваат од Владата.

loading...

Website https://animetv.cc: Watch The Familiar of Zero (Dub) animetv Episode 13 free anime tv

Website https://animefreak.ws: Watch Sylvanian Families Mini Gekijou: Omoigakenai Okyakusama animefreak Episode 6 dubbed anime

Website https://wcostream.cc: Watch Hey Yo Yorang (Dub) wcostream Episode 26 anime

Watch Battle Spirits: Shounen Gekiha Dan Episode 50

Flickr: https://www.flickr.com/people/gogoanimelol/

Cycling74: https://cycling74.com/author/60e7b942a87778412f9b1c5b