И Европската Комисија сака почеток на ЕУ преговорите до крајот на јуни
И Европската Комисија сака почеток на ЕУ преговорите до крајот на јуни
Преговори МОН – СОНК: Прифатени се сите препораки, нема да се кратат плати, ќе се зголемат платите
Преговори МОН – СОНК: Прифатени се сите препораки, нема да се кратат плати, ќе се зголемат платите
(ВО ЖИВО) Македонската и српската православна црква на заедничка литургија за „помирување“ во Белград
(ВО ЖИВО) Македонската и српската православна црква на заедничка литургија за „помирување“ во Белград
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18.5.2022 година со пригодна свеченост одбележа 70 години од своето постоење
Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18.5.2022 година со пригодна свеченост одбележа 70 години од своето постоење
Самит Македонија 2025: Дигитализацијата, регионалната соработка и вложувањето во иновации клучни за закрепнување на економијата
Самит Македонија 2025: Дигитализацијата, регионалната соработка и вложувањето во иновации клучни за закрепнување на економијата
Музејот „Матка“ повторно отворен за посетители - Меѓународниот ден на музеите одбележан со работилница за обновливи извори на енергија
Музејот „Матка“ повторно отворен за посетители - Меѓународниот ден на музеите одбележан со работилница за обновливи извори на енергија

Нема поблизок народ на овие простори од македонскиот и српскиот

Вечерва во Занаетчиски дом Куманово се одржа свечена Светосавска
академија, како меѓународно афирмирана манифестација, по повод
одбележување на Денот на Свети Сава, национален празник на Србите во
РСМ.

Свое обраќање имаше градоначалникот на општина Куманово Максим
Димитриевски каде го честита овој голем празник и информираше дека се
работи на отворање на конзулат на Република Србија во Македонија во
Куманово.

„Куманово е Македонија во мало. Ние сме мултикултурно општество во
коешто има место за сите, без разлика дали сме Македонци, Срби, Турци,
Албанци, Роми, Власи или било која етничка заедница којашто опстојува на
овие македонски и балкански простори. Вечерва за мене е голема чест, а
уште поголемо задоволство да присуствувам на оваа свечена академија –
Свето Савска академија во чест на човек којшто на овие простори го ширел
христијанството, се залагал за мир, взаемно почитување, вреднување и
секако за соживот. Тоа е нашето Куманово кое низ векови се ткаело, токму
низ ваквите мисли и идеи. Затоа, со право можеме да кажеме дека сите ние
сме потомци на овие простори, секој ја негува својата традиција, но мора
да ја вреднува и туѓата. Нема поблизок народ на овие простори од
македонскиот и српскиот. И тоа не го докажуваме ние политичарите, туку
тоа всушност го докажуваат самите граѓани на дело, проткаени низ
заеднички бракови, измешани традиции, создадена заедничка љубов којашто
дополнително создава заеднички вредности. Оваа прилика сакам пред сите
вас да соопштам дека веќе работиме на отворање и со новиот почесен
конзул на Република Србија во Македонија на конзулат во Куманово којшто
ќе има задача да ги унапредува тие наши братски односи“, рече
Димитриевски.

Настанот е организиран од страна на Српската заедница во Република
Северна Македонија, регионален одбор-Куманово.

loading...

anime websites. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 12

Fairy Tail Episode 171

anime heaven au Black Clover (Dub)

AnimeHeaven So I'm a Spider, So What? Episode 23

tải go88