(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?

НЕВАКЦИНИРАЊЕТО МУ НАПРАВИ НА ЏОКОВИЌ ГОЛЕМА ПР ШТЕТА – ЖЕСТОКИ РЕАКЦИИ НА ВЕСТА ДЕКА ТЕНИСЕРОТ ДОБИЛ МЕДИЦИНСКО ИЗЗЕМАЊЕ: СО МЕСЕЦИ НЕ МОЖЕВМЕ ДА ОДИМЕ НИ НА ПОГРЕБ, А ЃОКОВИЌ НЕВАКЦИНИРАН МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО АВСТРАЛИЈА

Ѓоковиќ ќе може да ја брани титулата во Мелбурн откако добил дозвола за медицинско изземање од вакцинацијата (Фото: АП)

Австралијците гневно реагираа на веста дека на Новак Ѓоковиќ му е дозволен настап на Отвореното првенство на Австралија иако не е вакциниран против ковид-19. Шефот на турнирот Крег Тајли вчера потврди дека Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мелбурн откако добил дозвола за медицинско изземање од вакцинацијата, за што аплицирале 26 играчи. Австралиската министерка за внатрешни работи Карен Ендрјус навести дека федералната влада можеби го имала последниот збор во случајот со Ѓоковиќ.

„И додека владата на Викторија и Тениската федерација можат да дозволат невакцинирани тенисери да играат на Австралија опен, федералната влада е таа која ги спроведува нашите барања на австралиската граница“, изјави Ендрјус.

И додека организаторите тврдат дека Ѓоковиќ не добил специјален третман, Австралијците, од кои многумина веќе долго време не смеат да патуваат, жестоко ја критикуваа нивната одлука.

„Австралијците не можеа да добијат изземање за да отидат на погреб или во посета во болница, поминаа месеци во заробеништво, а на елитни здрави спортисти им се одобрува медицинско изземање за да играат на Австралија опен“, напиша спортскиот новинар Шејн Андерсон на Твитер.

Тони Надал, долгогодишниот тренер на Рафаел Надал, вели дека е изненаден од одлуката на Ѓоковиќ да му се дозволи настап.

„Ѓоковиќ има право да ја чува својата медицинска историја во тајност. Верувам дека е свесен дека од коронавирусот починаа шест милиони луѓе и дека ќе ја објасни својата ситуација. Не верувам дека имало какви било нерегуларности, но за да нема контроверзи, мора сите учесници во овој случај да бидат искрени“, напиша Надал во колумната за весникот „Ел Паис“.

Ѓоковиќ досега одбиваше да зборува за својот вакцинален статус, но во април кажа дека се противи на вакцинирањето.

„Не ме интересира колку е добар тенисер. Ако одбива да се вакцинира, не треба да му се дозволи влез во земјата. Ова испраќа ужасно лоша порака до милиони луѓе кои се обидуваат да се заштитат себеси и другите“, изјави лекарот Стивен Парнис.

loading...

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime.biz My Hero Academia Season 3

stream anime online TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

4Anime Hunter x Hunter (2011)

free anime 4Anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

To Your Eternity