БРАВО ПРЕМИЕРЕ, САМ ПРОТИВ СИТЕ НО СЕПАК НАРОДОТ Е СО ТЕБЕ, НА ДОЖД ПАРТИЗАНСКИ ИСТЕРА ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ КАМПАЊИ
БРАВО ПРЕМИЕРЕ, САМ ПРОТИВ СИТЕ НО СЕПАК НАРОДОТ Е СО ТЕБЕ, НА ДОЖД ПАРТИЗАНСКИ ИСТЕРА ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ КАМПАЊИ
ДРУЖЕ ШИЛЕГОВ, ГОРД СУМ НА ТЕБЕ, ПОКАЖА СРЦЕ И МУДА, МАШКИ ИЗДРЖА СО ЖЕСТОКО ТЕМПО, ТЕ НАПАЃАА ЗДРУЖЕНО ГРУЕВЦИ ФАШИСТИ КАРИЕРИСТИ И ОСТАЛА БАГРА
ДРУЖЕ ШИЛЕГОВ, ГОРД СУМ НА ТЕБЕ, ПОКАЖА СРЦЕ И МУДА, МАШКИ ИЗДРЖА СО ЖЕСТОКО ТЕМПО, ТЕ НАПАЃАА ЗДРУЖЕНО ГРУЕВЦИ ФАШИСТИ КАРИЕРИСТИ И ОСТАЛА БАГРА
Заев од Куманово: Максо ќе биде максимално поразен, Куманово бил и ќе биде СДСМ
Заев од Куманово: Максо ќе биде максимално поразен, Куманово бил и ќе биде СДСМ
(ВИДЕО) Кондовски во видео обраќање до битолчани: Битола ќе ја воздигнеме во модерен град во кој е задоволство да се живее
(ВИДЕО) Кондовски во видео обраќање до битолчани: Битола ќе ја воздигнеме во модерен град во кој е задоволство да се живее
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Пред да настапи молкот и да дојде изборниот ден размислете и направете споредба, поставете си ги сами овие прашања
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Пред да настапи молкот и да дојде изборниот ден размислете и направете споредба, поставете си ги сами овие прашања
(ВИДЕО) ОВА САМО СДСМ ГО МОЖЕ: ВРНЕ ИСТУРА, ЕЧИ БЕЛА ЧАО, ПЕЈАТ НАД 10 000 КУМАНОВЦИ!
(ВИДЕО) ОВА САМО СДСМ ГО МОЖЕ: ВРНЕ ИСТУРА, ЕЧИ БЕЛА ЧАО, ПЕЈАТ НАД 10 000 КУМАНОВЦИ!
(ВИДЕО) КРАТОВО БЕЗ КАЛ: БОЈКОВСКИ ПЛАНИРА СТАВАЊЕ АСФАЛТ ВО КРАТОВО ВО КОЛИЧИНИ КАКО ШТО НЕ БИЛО СТАВЕНО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ
(ВИДЕО) КРАТОВО БЕЗ КАЛ: БОЈКОВСКИ ПЛАНИРА СТАВАЊЕ АСФАЛТ ВО КРАТОВО ВО КОЛИЧИНИ КАКО ШТО НЕ БИЛО СТАВЕНО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ
БОЈКОВСКИ НАЈАВУВА ФАБРИКА ЗА ЧЕВЛИ ВО КРАТОВО
БОЈКОВСКИ НАЈАВУВА ФАБРИКА ЗА ЧЕВЛИ ВО КРАТОВО

НЕВЕРОЈАТНО, ОВА Е ВЕЌЕ АНТИ ГРАДЕЖЕН ТЕРОРИЗАМ: СРБЧЕ РЕШИЛ ПО ТРЕТ ПАТ ДА ВОВЕДУВА МОРАТОРИУМ ВО ЦЕНТАР, НО ОВОЈ ПАТ ЈА ВОВЛЕКУВА И ВЛАДАТА ВО СВОЈАТА АНТИ ГРАДЕЖНА ИНДИФАДА И ХАРАНГА

Новиот Закон за урбанистичко планирање овозможува суспензија на сите планови за кои постои стручен наод за непрофесионалност, незаконитост и нестручност.

За сите урбанистички планови Општина Центар ќе прави посебни елаборати во кои ќе се наведат прекршувањата на законот и нестручноста во нивната изработка, за да може повторно, по третпат, да се поништат. Овојпат одлуката за суспензија треба да ја донесе Министерството за транспорт и врски по предлог на Општината.

Откако пред десет дена Уставниот суд по вторпат ја поништи одлуката за мораториум во Општина Центар, по предлог на советничката Јана Белчева-Андреевска Советот донесе заклучок за почнување постапка за суспензија на плановите според новиот Закон за урбанистичко планирање. Во членот 23 (6) се нуди можност за суспензија на сите планови за кои постои стручен наод за непрофесионалност, незаконитост и нестручност.

„Постапуваме по овој заклучок, но тоа не оди толку брзо, службите не можат само за неколку дена да донесат стручен наод за секој план поединечно во кој ќе бидат наведени неправилностите. Откако ќе направиме таков елаборат, Советот на Општината како донесувач на плановите се обраќа до Министерство за транспорт и врски, а Министерството дава согласност. Досега е изработен елаборат за деталниот план за Дебар Маало“, вели градоначалникот Саша Богдановиќ.

На 16 декември, Уставниот суд по вторпат донесе времена мерка за укинување на мораториумот за градба во Општина Центар и одлучи да одлучува по иницијативата на двајца охриѓани за оценување на уставноста на одлуката за забрана за градба во Центар.

По однос на тоа како ќе постапува Општината во меѓувреме додека бидат изработени сите елаборати и Министерството за транпорот и врски се изјасни по нив, Богдановиќ вели дека не ја добиле официјално одлуката на Уставен суд и додека таа не стигне ќе важат истите правила како досега.

Ова е веќе анти градежен тероризам. Инвеститорите и градежните компании веќе 3 години не можат да градат на платени комуналии и купени парцели со маркици на нив, за што зеле кредити од банки, каматите течат а Србче си игра мајтап и глуми господ во Центар се става над уставен суд со што нанесува милионски суми штета на градежната индустрија.

Целта беше да се воведе ред но не да се уништи градежништвото како гранка, просто е неверојатно оваа индифада и харанга што ја води Саша Богдановиќ против македонското градежништво.

Требаше за 2-3 месеци да се ревидира што се може и што дозволува законот а не 3 години се да се блокира па уште се најавуваат и нови мораториуми?!?!

Добра вест е што сега на одлука е владата а таа ќе донесе правилна одлука да се тргне мораториумот и да се реализираат околу 1 милијарда инвестиции во време на корона што ќе ја крене македонската економија на нозе!

loading...

AnimeKisa: Ai Yori Aoshi: Enishi anime episode 12 online free at https://animekisa.in free anime

4Anime: Getter Robo Arc anime episode 9 online free at https://4anime.biz 4anime online

Website https://animefreak.ws: Watch Ushio and Tora (Dub) animefreak Episode 10 anime online

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Godotengine: https://godotengine.org/qa/user/kissanimemx

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/kissanimemx/