Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Невидено фијаско на општина Гевгелија во сферата на детската заштита – одземени и’ се надлежностите на Општината и на Градоначалникот со Решение од Министерството за труд и социјална политика

Почитувани,

Ерозијата на локалниот придонес во развојот на Општината како никогаш до сега започна да се манифестира во мандатниот период на градоначалникот на ВМРО-ДПМНЕ Андон Сарамандов.

После 60 години од постоењето на дејноста за згрижување на деца во нашата општина, претставувано од Јавната општинска установа „Детска радост“, Општина Гевгелија доживеа невиден преседан и фијаско во своето работење – со решение на Министерството за труд и социјала од 7 април годинава одземени се ингеренциите и надлежностите на Општина Гевгелија и Градоначалникот Сарамандов врз ЈОУ Детски градинки „Детска радост“.

Со децении наназад, Низа локални претставници, градоначалници, членови на Советот на Општина Гевгелија – како највисоко тело на локалната самоуправа кај нас, изминатите години со децентрализација на власта го градеа и овозможуваа најдоброто за нашите деце во установите за нивно предшколско згрижување. Наместо напредок, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Андон Сарамандов, со доаѓањето на местото градоначалник на општина Гевгелија, со своите незаконски и непромислени постапки дозволи да се посегне по мирот на децата.

На ваквата НЕ одговорност им кумуваа следните неправилности во работењето на Сарамандов:

– Поставување на партиски лица во управните и надзорни тела на општинските установи;

– Непромислено партиски-диригирано работење на надзорното тело во „Детска радост“ Гевгелија, кое доведе до одземање на надлежностите на Општина Гевгелија и на Градоначалникот врз работата на детските градинки во Гевгелија, во сите седум постојни објекти;

– Незаконско работење на општинската администрација која дозволи материјали на установите да се најдат на Дневен ред на Советот на општината без квалификувано дадено мислење од органите на установите.

Заради ваквата партизација на органите за надзор и раководење на општинските установи кои се под пресата на ВМРО-ДПМНЕ и Градоначалникот Сарамандов, Општинската организација на СДСМ Гевгелија и советничката група на СДСМ и коалицијата ќе побараат веднаш смена на неодговорниот надзорен одбор во Детските градинки во Гевгелија.

СДСМ и коалицијата бараат ревизија на работењето на управните одбори во општинските установи и таму каде на повидок има политички калкулации на штета на обавувањето на дејноста ќе бидат побарани разрешувања и одговорност за ваквите партиски извршители на ДПМНЕ.

Ред мора да има! Со нашите деца никој не смее да експериментира!

Нема да дозволиме партиски јавашлук во општинските установи додека во општината седи неработникот Сарамандов!
———————————————————————————————-

loading...

Link vào Go88 Cách tải tài xỉu Go88 Game tỷ lệ thắng cao lấy lại mật khẩu go88 sổ kết quả go88

https://tai.sunwin.gg/