ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ

НИЕ СМЕ НЕСПОСОБНА НАЦИЈА: 60 ПРОЦЕНТИ СЕ ЗАГУБИТЕ НА ПИТКАТА ВОДА ВО СКОПЈЕ

Дури 60 проценти се загубите на питка вода во Скопје. Според извештајот на ЈП „Водовод и канализација“ за 2021, приходуваната вода е 39.88 проценти, а дури 60 проценти е нефактурирана вода од кои физичките загуби на вода се 30,67 отсто. Како што велат од претпријатието, губитоците на питка вода се проблем со кој се соочуваат со години, за што актуелниот менаџмент изготвува план и спроведува координирани активности за намалување на тој процент и сведување на што е можно пониско ниво.

„Досегашните анализи кои ги изработуваме, покажуваат дека причините за губиток на вода за пиење се од различен карактер. Првичните анализи кои беа направени во изминатиов месец, покажуваат детектирање на повеќе одливи и тоа потрошена вода за полевање јавни зелени површини, дрвореди и булеварско и зеленило покрај улици и жардиниери, потрошена вода за миење јавни сообраќајни површини, плоштади, тротоари и патеки, како и за редовно испирање на мрежата. Во загубите влегува и водата потрошена преку фонтани, јавни украсни чешми и јавни тоалети, при санирање дефекти, потрошувачка на вода како резултат на грешки во водомерите, потрошена вода од неевидентирани корисници и од бесправно користење на хидранти“, велат од „Водовод и канализација“.

За намалување на загубите и зголемување на процентот на приходувана вода, од претпријатието велат дека веќе се почнати да се реализираат повеќе активности. Набавени се зонски мерачи на проток и редуктори на притисок кои се инсталирани на неколку локации низ Скопје. Исто така, во соработка со „Водовод Будимпешта”, спроведен е проект за намалување на загуби на вода.

„Проектот се спроведе во определената зона за испитување во Трнодол и Жданец, каде се направи потребното приспособување на зоната со специјализиран тип опрема на неколку клучни точки, преку која се овозможи детектирање на загубите на вода. Проектот опфати контролни мерења, ноќно мерење на проток на вода во затворен систем и дневно звучно мерење. По успешното изведување на мерењето се изработија извештаи и анализи во насока на зголемување на ефикасноста на водоснабдувањето, зголемување на енергетската ефикасност, намалување на загубите на вода и ефектите на климатските промени“, велат од „Водовод“.

Претпријатието изработи и „Стратегија за намалување на загубите на вода во водоснабдителниот систем“, која треба да се реализира во наредниот период и се очекува да даде позитивни резултати во работата.

loading...

GO88 – Game bài đổi thưởng uy tín đánh bài go88 go88 mod apk

sunwin ăn gì ngon sunwin energy co. ltd sunwin jetzt erst recht