(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

НИЕ СМЕ ТРЕТА АРМИЈА КОЈА ЌЕ ГО ИМА НАЈМОЌНИОТ ТРАНСПОРТЕР ВО СВЕТОТ – Кои се перформансите на американските оклопни возила „Страјкер“

Станува збор за најсовремениот американски вооружен транспортер, а Македонија ќе стане една од ретките земји ширум светот која ќе го употребува. Од над 4.000 вакви возила кои во моментов се во употреба, армијата на Тајланд е единствената која користи 60, а Македонија со нарачката би станала третата земја која ќе го употребува.

Продажбата која вчера беше одобрена од американскиот Стејт Департмент, земјава ќе ја чини 210 милиони долари или близу 4 милиони по возило. Страјкерот има дури десет различни варијанти, а Македонија според најавите ќе добие три такви, односно за транспорт на пешадија, командни и минофрлачки возила. Првите двесет се очекуваат догодина, а останатите во неколку етапи во слендите 5 години..

Според спецификациите од американската војска, оклопниот џин тежок 19 тона достигнува брзина од 100 километри на час, а керамичките оклопни штитови нудат соодветна заштита за војниците од проектили. Страјкерот има термална и ноќна камера која овозможува 360 степени непречен преглед на бојното поле, без било кој од војниците воопшто да излезе од возилото. Гумите пак можат автоматски да се издишуваат и напумпаат во зависност од теренот на кој се вози, а сите осум се незапаливи и отпорни на куршуми.

-Способноста на Страјкерите со можноста да пренесат тешка пешадија на непристапен терен или во урбана средина може значително да ја поддржи или зајакне способноста на механизирана единица на отворен терен или на отворено бојно поле за да се соочи со директна закана.-Капетан Даниел Рејнолдс – Војска на САД.

Американската војска со веќе со години ги користи Страјкерите на бојните полиња во Ирак и Авганистан, каде според извештаите од Пентагон, возилото покажало одлични резултати. Во зделката со САД, за земјава вклучени се и 50 калибарски митралези М2А1, лансери за димни гранати М6, и придружни резервни делови за Страјкер возилата меѓу кои и заедничка станица за далечинско управување со оружје, напреден GPS приемник, како и услуги за инженерска, техничка и логистичка поддршка од американската војска.

loading...

app hack go88 go88 khoá tài khoản go88 bui ba quan

sunwin 40x50cm 12v usb desktop laser engraving machine sunwin international đăng ký làm đại lý sunwin