БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

НИКОЛА НАУМОВСКИ: Да имаа право да сонуваат со своја глава, вмровските градоначалници изминативе 30 години од Скопје ќе направеа европска метропола. Наместо тоа, тие мораа да ги исполнуваат сништата на своите пастири, колку и да се болни!

Добро е што вмровците во 2021 почнаа конечно да сонуваат цивилизациски придобивки како брзи возови, поврзувања на градови, земји и региони. Порано сонуваа конгреси во Солун, обединети големи држави и воени триумфи над соседни народи. Некои од нив ги сонуваа сништата на малиот човек и на секои избори од 2006-та наваму ветуваа автопат до Охрид. Еден од тие Охриѓани што ветуваа автопат до Скопје на секои избори, деновиве се пријави со нов сон за брз воз до Солун, веројатно инспириран од најавата за брз воз од Белград до Скопје, па сакајќи да се повози на бранот на воодушевувањето, Александар Николоски се јави со своја желба.

Но, како што историјата не научила, тие вакви проекти сонуваат само кога се во опозиција, затоа што кога се на власт не градат инфраструктура и корисни објекти, туку СК2014, мегаломански крстови, етно села и слични потемкинови градби. Само со парите потрошени за СК2014 ќе можеше да се заврши пругата кон Бугарија, или да се реконструира таа до Солун за на неа да можат да се движат брзи возови. Непотребната кула на АЕК на Водно, чини колку четири градски мостови на Вардар, или колку клучката кај Момин Поток што сега започнуваме да ја градиме (најголемиот сообраќаен проект во изминатите неколку децении во Скопје). „Македонско Село“ во Горно Нерези беше изградено за повеќе од пет милиони евра, отворено во 2016-та и затворено во 2018-та, чини колку 33-те нови автобуси на гас што ги гледаме изминативе две години на скопските улици. Целиот проект СК2014 чини колку 10 БРТ системи, или четири посебни трамвајски линии за сите страни на Скопје.

Да имаа право да сонуваат со своја глава, вмровските градоначалници изминативе 30 години од Скопје ќе направеа европска метропола. Наместо тоа, тие мораа да ги исполнуваат сништата на своите пастири, колку и да се болни.

Никола Наумоски – Фејсбук статус

loading...

WCOStream wcostream spongebob: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) Episode 14

ANIMEFLIX demon slayer animeflix: One Piece (Dub) Episode 693