(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
СКОПЈЕ ДОБИВА ЛЕГАЛНИ ЅИДОВИ ЗА СЛОБОДНО КОРИСТЕЊЕ НА УЛИЧНИТЕ УМЕТНИЦИ
СКОПЈЕ ДОБИВА ЛЕГАЛНИ ЅИДОВИ ЗА СЛОБОДНО КОРИСТЕЊЕ НА УЛИЧНИТЕ УМЕТНИЦИ
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на стартот на реконструкцијата на патот преку националниот парк „Галичица“: После 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на стартот на реконструкцијата на патот преку националниот парк „Галичица“: После 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид

НИКОЛОВСКИ РАСПАЛИ ПО ВМРОВЦИТЕ: Заврши времето кога од парите на граѓаните министрите купуваа одела, кравати и правеа забави во странство

„Заврши времето кога народните пари се трошеа за сé и сешто, сега службените трошоци се строго регулирани со уредби и одлуки кои за прв пат се носат и важат за сите државни функционери, рече заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси“, Љупчо Николовски, одговарајќи на дополнително пратеничко прашање на денешната собраниска седница.

Вицепремиерот Николовски посочи дека за прв пат е донесена Уредба за дар со која за првпат се регулираат и подароците со целосно намалување на износите којшто се можни за примање на подароци, а воспоставен е и Регистарот на примање на подароци.

„Донесена е и одлуката којашто е целосно во примена, а се однесува на регулирањето на угостителските услуги за сите избрани именувани функционери, регулиран е износот којшто може да биде потрошен и е регулирана целокупната постапка којашто треба да се спроведе, за да на крајот биде одобрена целта односно тој настан или плаќањето на истите угостителски услуги којшто се целосно ограничени и повторно не важат само за министрите туку за сите избрани именувани функционери на којшто се однесува и кодексот“, рече вицепремиерот Николовски.

Во продолжение на одговорот, вицепремиерот Николовски најави дека во владина процедура дополнително се неколку други одлуки којшто ќе ги регулираат останатиот дел од службените трошоци, како што е Регистарот за службени возила, со кој точно ќе се регулира користењето на службените возила со цел да нема злоупотреби, а сето тоа ќе биде и законски регулирано.

„Во владина постапка се неколку одлуки којшто ќе важат за сите како унифицирани правила којшто за првпат ги правиме и за првпат покажуваме целосна политичка волја навистина да се намали политичката моќ, да се намалат привилегиите, да се намалат дискреционите одлучувања во овој поглед на самите министри и институции. Сметам дека ова го правиме за првпат како храбри и одлучни чекори којшто се надополнуваат на отвореноста и на високата активна транспарентност којашто ја одликува оваа Влада која не крие ништо, а граѓаните може да дознаат за секоја една работа и за секое едно трошење од страна на сите институции и раководители. И да потсетам тоа е една огромна разлика од едно режимско време во кое стотици илјади евра од секое министерство, институции се трошеа нерегулирано и се вадеа од службени картички и кеш средства и се трошеа нерационално и не беа воопшто регулирани токму начинот, постапката и за што може да се трошат овие средства“, рече вицепремиерот Николовски, додавајќи дека постои силна политичка волја за сите досегашни и идни преземени мерки, да сето ова се регулира и да биде воспоставена не само пракса, туку и да биде правно формално регулирано.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. Watch Man Tou Riji Episode 10

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Negadon: The Monster from Mars Episode Full

Watch anime online for free at AnimeDao animedao food wars. Taneyamagahara no Yoru (https://animedao.nl/m/wb35) Episode Full