Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Никовски за Фокус: Ова што се случува е неприфатливо, но мора да се разберат и руските стравувања

Поранешниот амбасадор и дипломат, Ристо Никовски во коментар за „Фокус“ вели секоја војна завршува со преговори и добро е што во овој случај преговорите почнале рано.

Русија и Украина денеска за прв пат седнаа на преговарачката маса во обид да се договорат, а во меѓувреме продолжуваат борбите на територија на Украина. Се уште не е соопштено дали и што е постигнато при денешната средба која продолжува и попладнево.

Поранешниот амбасадор и дипломат, Ристо Никовски во коментар за „Фокус“ вели секоја војна завршува со преговори и добро е што во овој случај преговорите почнале рано.

Иако не се големи очекувањата од овие средби, на крајот мора да се дојде до некаков компромис. Притоа мора да се знае дека Русија нема намера да ја окупира Украина, туку целта е украинската држава да се неутрализира, вели Никовски.

Според него, сите што и малку се разбираат во меѓународните односи, знаат дека влегувањето на НАТО во Украина е неприфатливо за Русија и ова е обид да се спречат тие чекори кои очигледно биле веќе во развиен тек на подготовки.

Ова што се случува е неприфатливо, човек не може тоа да го поддржи, но мора да се разберат и руските стравувања за нивната безбедност, бидејќи никоја сериозна држава од калибарот на Руската Федерација не дозволува на нејзните граници да се постават ракети на нејзиниот непријател, смета Никовски.

Преговорите меѓу Русија и Украина започнаа денеска во регионот Гомел, каде делегациите беа пречекани од Владимир Макеи, шеф на администрацијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Во меѓувреме, на барање на украинската влада, францускиот претседател Емануел Макрон разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин.

Според соопштението од Елисејската палата, Макрон побарал Путин да се погрижи за време на преговорите да бидат стопирани сите удари и напади врз цивилите и нивните домови, да се зачува цивилната инфраструктура и сите главни патишта – особено патот јужно од Киев – да остане безбеден за користење.

Путин, пак, ги кажал условите за решавање на ситуацијата во Украина. Според РИА, тој бара признавање на суверенитетот на Руската Федерација над Крим, демилитаризација и денацификација на Киев и неутрален статус.

loading...

chơi go88 online

tải game sunwin apk