ПРЕКИН ВО РАБОТАТА НА YAHOO MAIL СЕРВИСОТ, СТОТИЦИ МИЛИОНИ КОРИСНИЦИ ШИРУМ СВЕТОТ НЕ МОЖАТ ДА ПРИСТАПАТ ДО СВОИТЕ САНДАЧИЊА ЗА ЕЛЕКТРОНСКА ПОШТА
ПРЕКИН ВО РАБОТАТА НА YAHOO MAIL СЕРВИСОТ, СТОТИЦИ МИЛИОНИ КОРИСНИЦИ ШИРУМ СВЕТОТ НЕ МОЖАТ ДА ПРИСТАПАТ ДО СВОИТЕ САНДАЧИЊА ЗА ЕЛЕКТРОНСКА ПОШТА
ЗА НСДП Е НЕПРИФАТЛИВ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ МЕЃУ РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
ЗА НСДП Е НЕПРИФАТЛИВ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ МЕЃУ РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
МВР СЕКОЈ ДЕН КАЗНУВА СТОТИЦИ НЕСОВЕСНИ ВОЗАЧИ: 349 санкции за брзо возење
МВР СЕКОЈ ДЕН КАЗНУВА СТОТИЦИ НЕСОВЕСНИ ВОЗАЧИ: 349 санкции за брзо возење
Литванија изложена на голем кибер напад од Русија: Одмазда за блокадата на Калининград
Литванија изложена на голем кибер напад од Русија: Одмазда за блокадата на Калининград
Шолц: Нема враќање на состојбата од пред рускиот напад врз Украина
Шолц: Нема враќање на состојбата од пред рускиот напад врз Украина
РУСКАТА ВОЈСКА СЕЕ СМРТ ВО УКРАИНА: Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук
РУСКАТА ВОЈСКА СЕЕ СМРТ ВО УКРАИНА: Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук
Николовски од Долнени: Земјоделците редовно и неселективно ги добиваат своите субвенции – Се покажа дека партиските блокади се на штета на секој земјоделец
Николовски од Долнени: Земјоделците редовно и неселективно ги добиваат своите субвенции – Се покажа дека партиските блокади се на штета на секој земјоделец
Алијанса за Албанците: Насилство и вандализам на координаторот на ДУИ
Алијанса за Албанците: Насилство и вандализам на координаторот на ДУИ

Никшиќ: Заев е најморалниот и најхрабриот политичар во регионот

Претседателот на Социјалдемократската партија на Босна и Херцеговина, Нермин Никшиќ на својот Фејсбук профил се осврна на оставката на премиерот Зоран Заев.

-Зоран Заев, мојот пријател, ја презеде целосната одговорност за поразот на неговата партија на локалните избори, па поднесе оставка како претседател на СДСМ и како премиер на Северна Македонија.

Цело време покажуваше дека интересот на граѓаните на Северна Македонија е на прво место, а не пропушти прилика да покаже колку ја сака и цени Босна и Херцеговина.

Со својата оставка го потврди она што отсекогаш го знаев за него, а тоа е дека е еден од најморалните политичари-лидери во поранешна Југославија.

Зоран Заев и СДСМ се директни жртви на катастрофалната и лицемерна политика на Европската Унија во таа земја, но и во целиот регион.

Без да навлегуваме кој и на кој начин ќе го замени, Зоран ќе остане запаметен како храбар човек и лидер. Политичар кој се бореше со сите македонски проблеми кои со децении беа турнати под тепих, а кои на пат не им беше дозволено да ги сретнат неговите националистички претходници.

Да, веројатно најмногу го чинеше иницијативата за решавање на деценискиот спор со соседот Грција и решавање на промената на името во Северна Македонија, но требаше храброст да се направи таков потег.

Затоа што тоа е, слободно може да се каже, судбина на социјалдемократите, не само на нашите простори, туку и во светот.

Се обидувате да решавате долгогодишни проблеми кои ќе донесат напредок и просперитет на граѓаните, бидејќи националистите не се навикнати да решаваат проблеми, туку на безбедно растојание од кое фрлаат популистички бомби и на тој начин ја кријат вистинската состојба на работите.

А за решавање на проблемите на граѓаните добивате казна на избори. Како СДП во Босна и Херцеговина во 2014 година.

Жртва на таа судбина е и Зоран Заев, но неговата жртва нема да биде залудна. Благодарение на неговата политика и резултати, Северна Македонија е следна на листата на земји од регионот за влез во Европската Унија, нешто за што ние во Босна и Херцеговина можеме само да сонуваме.

Беше чест да се работи политички со Зоран, човек кој вистински ја сака Босна и Херцеговина. За мене е уште поголема чест да останам пријател со овој човек засекогаш, објавил Никшиќ.

loading...

go88 android

https://tai.sunwin.gg/