Делчево и Разловци одбележаа 146 години од Разловечкото востание
Делчево и Разловци одбележаа 146 години од Разловечкото востание
СДСМ: ДА НЕ БЕА ПРОЕКТИТЕ НА СДСМ, МИЦКОВСКИ ВО АЕРОДРОМ ДЕНЕСКА ЌЕ ПРОМОВИРАШЕ ХОТЕЛ ЗА ПЧЕЛИ
СДСМ: ДА НЕ БЕА ПРОЕКТИТЕ НА СДСМ, МИЦКОВСКИ ВО АЕРОДРОМ ДЕНЕСКА ЌЕ ПРОМОВИРАШЕ ХОТЕЛ ЗА ПЧЕЛИ
МВР: 42 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин
МВР: 42 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин
Маричиќ: Иднината на Европа зависи од следните чекори на Унијата
Маричиќ: Иднината на Европа зависи од следните чекори на Унијата
Тренчевска: Општина Делчево добива нова детска градинка со капацитет за 130 деца
Тренчевска: Општина Делчево добива нова детска градинка со капацитет за 130 деца
Средба на Грковска со претставници од невладиниот сектор: Неопходен е партнерски однос со граѓанските организации, нивната експертиза е важен елемент во креирањето на политики
Средба на Грковска со претставници од невладиниот сектор: Неопходен е партнерски однос со граѓанските организации, нивната експертиза е важен елемент во креирањето на политики
СО ГОЛЕМО МНОЗИНСТВО, АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС ГО ОДОБРИ ПАКЕТОТ ВОЕНА И ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА УКРАИНА ТЕЖОК 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ!
СО ГОЛЕМО МНОЗИНСТВО, АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС ГО ОДОБРИ ПАКЕТОТ ВОЕНА И ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА УКРАИНА ТЕЖОК 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ!
СДСМ ДО ВМРО ДПМНЕ: ИЗГРАДИВМЕ 69 ГРАДИНКИ ЗА 4300 ДЕЦА, И ЌЕ ИЗГРАДИМЕ УШТЕ, ВИЕ ПАРИТЕ ГИ ДАВАВТЕ ЗА ЖАЛНИ ВРБИ И СТИРОПОР
СДСМ ДО ВМРО ДПМНЕ: ИЗГРАДИВМЕ 69 ГРАДИНКИ ЗА 4300 ДЕЦА, И ЌЕ ИЗГРАДИМЕ УШТЕ, ВИЕ ПАРИТЕ ГИ ДАВАВТЕ ЗА ЖАЛНИ ВРБИ И СТИРОПОР

НОВ ДЕН, НОВА ШТЕТА ВРЗ ДРЖАВАТА ОД ВМРО, ЗОШТО ТОЛКУ ЈА МРАЗАТ ОВАА ЗЕМЈА – Џафери: Поради опструкции Собранието во моментов не може да избере уставни судии

Се опструира работата на Комисијата за избори и именнувања и во моментов Собранието не може да избере уставни судии и да овозможи непречено функционирање на Уставниот суд, се вели во одговорот од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери, на писмото од претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска.

Од Кабинетот на претседателот на Собранието, информираат дека Џафери го добил писмото од претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, во врска со проблемите во работењето на Уставниот суд на Република Северна Македонија.

– Собранието, согласно своите уставни надлежности е информирано за истекот на мандатот на уставните судии, односно Собранието, по предлог на Комисијата за избори и именувања избира уставни судии од редот на истакнати правници во Република Северна Македонија. Имајќи предвид дека се опструира работата на Комисијата за избори и именувања (преку изигрување на процедура и примена на методи кои што Претседателот на Собранието ги има елаборирано пред јавноста), предлозите на членовите на Комисијата не може да добијат зелено светло за истите да бидат разгледани на пленарна седница на Собранието и во моментов Собранието не може да избере уставни судии и да овозможи непречено функционирање на Уставниот суд, се вели во соопштението од Кабинетот на Џафери.

Од ВМРО-ДПМНЕ кои заедно со пратеникот на БЕСА Фадил Зендели го имаат мнозинството на комисијата за избори и именување порачуваат дека е потребен консензус, бидејќи на комсија и на седница потребни се 2/3 мнозинство. Со слична позицијата беше и лидерот на партијата Христијан Мицкоски во интеврјуто за ТВ24.

Проблемот за избор на уставните судии се влезе во Собранието уште од минатиот собраниски состав. Тогаш комсијата за избори именување ја водеше ВМРО-ДПМНЕ и ставот бешЕ дека за изборот на судии предложени до таа комсија мора да има политички консензус, бидејќи се гласа со 2/3 мнозинство

Од друга страна во овој состав пак таа точка зглави уште при обидит да се изгласа дневниот ред, опозицијата ја блокираше. А по изборот на Ксотадин Косадинов за градоначалник комсијата нема ни претседател, додека пак со престројувањето на Беса во опзициските редобви, мнозинството зависи од пратеникот на Фадил Зендели. Измиантиов период Џафери и мнозинството инсистира на прераспределба на комсииите во Собранието, во опозицијата тоа засега не е приоритет.

Инаку, ТВ 24 веќе објави дека државниот обвинител Љубомир Јовевски е во игра за Уставен суд, додека генерална секретарка на Собранието Цветанка Иванова и битолскиот адвокат Васко Талевски испаднаа поради партискиот бекраунд. Според информациите, амбиции во Уставниот суд, имаа и пратеничката Гордана Силјановска Давкова.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

dubbed anime My Hero Academia Season 2

High School DxD Episode 5

Attack on Titan (Dub) Episode 23

watch anime Attack on Titan Final Season

Death Note

tải go88