ПОЧИНА НОВИНАРОТ ТОДОР ПЕНДАРОВ
ПОЧИНА НОВИНАРОТ ТОДОР ПЕНДАРОВ
ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ - БЕСА МОЛИ ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: АРИЈАНТ ХОЏА СНИМЕН СО МУСА ЏАФЕРИ ВО СКОПСКО КАФУЛЕ
ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ - БЕСА МОЛИ ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: АРИЈАНТ ХОЏА СНИМЕН СО МУСА ЏАФЕРИ ВО СКОПСКО КАФУЛЕ
ЈОВЕСКИ: СУДИЈАТА КОЈ ГО ВОДИ СЛУЧАЈОТ ЗА НЕСРЕЌАТА ВО ЛАСКАРЦИ Е НЕСПОСОБЕН, НАПРАВИЛ НАД 100 СУДСКИ РОЧИШТА И УШТЕ НЕМА КРАЈ НА ПРОЦЕСОТ!!!
ЈОВЕСКИ: СУДИЈАТА КОЈ ГО ВОДИ СЛУЧАЈОТ ЗА НЕСРЕЌАТА ВО ЛАСКАРЦИ Е НЕСПОСОБЕН, НАПРАВИЛ НАД 100 СУДСКИ РОЧИШТА И УШТЕ НЕМА КРАЈ НА ПРОЦЕСОТ!!!
(ВИДЕО) РЕЏЕПИ: ОД СЕГА ЌЕ СЕДАМ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА ДРУГО МЕСТО ПОДАЛЕКУ ОД КОЛЕГИТЕ ОД БЕСА
(ВИДЕО) РЕЏЕПИ: ОД СЕГА ЌЕ СЕДАМ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА ДРУГО МЕСТО ПОДАЛЕКУ ОД КОЛЕГИТЕ ОД БЕСА
ЗАЕВ: Во мое име и во име на Владата на Северна Македонија изразувам жалење за ужасната трагедија која се случи во Косово
ЗАЕВ: Во мое име и во име на Владата на Северна Македонија изразувам жалење за ужасната трагедија која се случи во Косово
ПРИХОД ОД 1,9 МИЛИЈАРДИ ФУНТИ И ПРОФИТ ОД 293 МИЛИОНИ ФУНТИ: Силни перформанси во првото полугодие за Џонсон Мети
ПРИХОД ОД 1,9 МИЛИЈАРДИ ФУНТИ И ПРОФИТ ОД 293 МИЛИОНИ ФУНТИ: Силни перформанси во првото полугодие за Џонсон Мети
Џонсон Мети активен поддржувач на иднината на студентите
Џонсон Мети активен поддржувач на иднината на студентите
Герасимовски: Проектот „Нега за стари лица“ со силна поддршка, возрасните да се пријавуваат за услугата
Герасимовски: Проектот „Нега за стари лица“ со силна поддршка, возрасните да се пријавуваат за услугата

НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА – Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од Комерцијална банка и се пред добивање на субвенции

Комерцијална банка го продаде движниот и недвижниот имот на Фабриката за кабли во Неготино, позната уште и како „ФКН“, за 6,5 милиони евра на компанија од Турција, а за сериозноста на инвеститорот зборува и интересот на Владата да склучи договор за државна помош.

Последно што се знае за оваа фабрика е дека во 2014 го загубија спорот со деловната банка по бројните претходни контроверзности што ја следеа а во меѓувреме раководителите, меѓу кои повеќето странци, заработија кривични пријави од полицијата, поради тоа што го ставија имотот под хипотека за помала вредност без дозвола од акционерското собрание.

Продажбата од 6,5 милиони евра ја најави и премиерот Зоран Заев на сесијата од пратенички прашања во Собранието, а од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ни рекоа дека договорот за државна помош е блиску до потпишување, но дека името на купувачот неможат да го откријат.

– Ние ќе го потпишеме договорот за државна помош, но не можеме да изнесуваме детали. Она што можеме да кажеме е дека продажбата е финализирана и дека ситуацијата сега таму е чиста, ни рекоа од кабинетот на Битиќи.

Стечајниот управител Богољуб Макревски исто така потврди дека продажбата е успешно завршена со турскиот инвеститор и дека во истата влегува и недвижниот и подвижниот имот на фабриката.

– Продажбата е спроведена преку извршна постапка, а во истата се вклучени зградите и опремата за производство, ни рече Макревски.

Инаку АД „ФКН“ не работи повеќегодишен период иако беше една од најпознатите фабрики во тиквешкиот регион.

loading...

Website https://animeheaven.pro: Watch Free!: Dive to the Future Episode 0 (Dub) animeheaven Episode Full animeheaveneu

AnimeTV Watch Anime Online | AnimeTVStreaming Anime Episodes

Website https://aniwatch.pro: Watch Lemon Angel aniwatch Episode 37 anime

TwistMoe: Ronin Warriors Legend of Kikoutei anime episode 4 online free at https://twistmoe.net watch animes

Hub docker: https://hub.docker.com/u/gogoanimebe

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/animefreakws