ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

Нови еден милион евра од ЕБРД и Комерцијална банка ќе бидат достапни за кредити за енергетски ефикасни домови

Кредитната линија е обезбедена преку Програмата на ЕБОР за финансирање зелена економија – GEFF.
Средствата се наменети за физички лица кои сакаат да инвестираат во нови решенија во својот дом за да заштедат енергија, како што се изолација, прозорци, топлотни пумпи, соларни панели и друго. По успешна реализација на инвестицијата, корисниците ќе имаат право на грант во износ до 20% од вредноста на кредитот или на проектот. Средствата за грантовите се обезбедени од Европската унија.

„Кредитите понудени од кредитната линија GEFF досега се одлично прифатени од нашите клиенти и за краток период бележиме значајна побарувачка за овој атрактивен еколошки производ. Ова е дополнителен доказ дека овој вид поддршка на домаќинствата за имплементирање зелени технологии е неопходен и важен“, изјавија од Комерцијална банка.

Заклучно со февруари 2022 година, Програмата за поддршка на инвестиции во зелена енергија (GEFF) во Северна Македонија е искористена од скоро 2.700 домаќинства во износ од 20 милиони евра. Комерцијална банка се приклучи на оваа програма во 2020 година и веќе има поддржано инвестиции во енергетска ефикасност во износ од еден милион евра.

„Ни претставува задоволство што го градиме успешното партнерство со Комерцијална банка АД Скопје и што ја зголемуваме нашата поддршка на инвестиции во енергетска ефикасност во земјата. Инвестициите во енергетска ефикасност имаат повеќекратни бенефити. Тие придонесуваат за намалување на сметките за електрична енергија на граѓаните, но и за намалување на производството и потрошувачката на електрична енергија во земјата, и конечно за намалување на емисиите на јаглероден диоксид“, изјави Анди Аранитаси, претставник на ЕБОР во Северна Македонија.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

sites to watch anime Death Note

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

anime website The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

anime website My Hero Academia Season 3 (Dub)

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable