ВРЕМЕ Е ДА СЕ ВОВЕДЕ НОВО ПСИХИЧКО ПОРЕМЕТУВАЊЕ КАЈ ЛИЦА КОИ КОГА ЌЕ ВИДАТ ТЕМЕЛИ НА НОВА ЗГРАДА ВО СКОПЈЕ ПОЧНУВААТ ДА ПАНИЧАТ И ДА СЕ ТРЕСАТ ОД ПАНИКА!
ВРЕМЕ Е ДА СЕ ВОВЕДЕ НОВО ПСИХИЧКО ПОРЕМЕТУВАЊЕ КАЈ ЛИЦА КОИ КОГА ЌЕ ВИДАТ ТЕМЕЛИ НА НОВА ЗГРАДА ВО СКОПЈЕ ПОЧНУВААТ ДА ПАНИЧАТ И ДА СЕ ТРЕСАТ ОД ПАНИКА!
ПРИЛЕПЧАНИ ЌЕ СЕ ОМРСАТ - Досега откупени 24,5 милиони килограми тутун, за целата реколта обезбедени 70 милиони евра
ПРИЛЕПЧАНИ ЌЕ СЕ ОМРСАТ - Досега откупени 24,5 милиони килограми тутун, за целата реколта обезбедени 70 милиони евра
Заев- Во мала земја за некој што бил директор на УБК , не е тешко да слушне дека е побаран притвор
Заев- Во мала земја за некој што бил директор на УБК , не е тешко да слушне дека е побаран притвор
(ВИДЕО) Маричиќ: И „Евростат“ потврди дека Законот за попис и методологијата се во согласност со највисоките стандарди
(ВИДЕО) Маричиќ: И „Евростат“ потврди дека Законот за попис и методологијата се во согласност со највисоките стандарди
ПЕНДАРОВСКИ: Го осветливме Кабинетот на претседателот во боите на ретките болести со што се приклучивме на меѓународната кампања за поддршка на овие лица
ПЕНДАРОВСКИ: Го осветливме Кабинетот на претседателот во боите на ретките болести со што се приклучивме на меѓународната кампања за поддршка на овие лица
ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПРИЛЕПЧАНИ - Заев: Ја поддржуваме иницијативата Собранието да го продолжи рокот за откуп на тутунот за да се откупи целата годишна реколта и со дополнителните 5 милиони евра од Пакетот 5 да се постигне просечна цена од 180 денари по килограм
ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПРИЛЕПЧАНИ - Заев: Ја поддржуваме иницијативата Собранието да го продолжи рокот за откуп на тутунот за да се откупи целата годишна реколта и со дополнителните 5 милиони евра од Пакетот 5 да се постигне просечна цена од 180 денари по килограм
(ВИДЕО) Е ОВА НАРОДОТ САКА ДА ГО ЧУЕ: Премиерот Заев објави нови инвестиции во државава и отворање нови работни места
(ВИДЕО) Е ОВА НАРОДОТ САКА ДА ГО ЧУЕ: Премиерот Заев објави нови инвестиции во државава и отворање нови работни места
ЈАВНА РЕАКЦИЈА: Општина Шуто Оризари јавно го изразува своето незадоволство од одлуката на Министерството за Култура за одбивање на поднесената апликација на Годишниот конкурс за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година
ЈАВНА РЕАКЦИЈА: Општина Шуто Оризари јавно го изразува своето незадоволство од одлуката на Министерството за Култура за одбивање на поднесената апликација на Годишниот конкурс за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година

НОВИ РЕКОРДИ – ПОЧИНАА ДУРИ 30 ЛИЦА: Денеска се регистрирани 947 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 41222, оздравени се 691 пациенти – починати се 30 лица

Почитувани,

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива Паланка-4, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-3, Пробиштип-8, Демир Хисар-4, Македонски Брод-5, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-2, Виница-1, Делчево-5, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-25, Ресен-8, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од: Скопје-301, Куманово-45, Штип-13, Прилеп-34, Тетово-51, Струга-4, Велес-29, Битола-16, Охрид-24, Кавадарци-23, Гостивар-20, Гевгелија-13, Струмица-40, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-8, Македонски Брод-1, Берово-4, Валандово-2, Виница-4, Кратово-5, Свети Николе-5, Кичево-11, Ресен-7, Неготино-1.

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 18060, активни 7037
• Куманово 2730, активни 660
• Дебар 386, активни 75
• Штип 1979, активни 419
• Прилеп 1852, активни 762
• Тетово 2837, активни 926
• Струга 958, активни 193
• Велес 1211, активни 672
• Битола 1097, активни 544
• Охрид 1002, активни 410
• Кавадарци 752, активни 339
• Гостивар 1528, активни 430
• Гевгелија 495, активни 199 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1244, активни 625
• Крива Паланка 297, активни 92
• Радовиш 316, активни 118
• Крушево 49, активни 24
• Кочани 905, активни 278
• Пробиштип 271, активни 96
• Демир Хисар 117, активни 45
• Македонски Брод 119, активни 17
• Пехчево 64, активни 5
• Берово 258, активни 73
• Валандово 122, активни 35
• Виница 239, активни 116
• Делчево 327, активни 170 (86 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 101, активни 61
• Свети Николе 561, активни 125
• Кичево 784, активни 311
• Ресен 300, активни 93
• Неготино 261, активни 166 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3042 теста се преку: ИЈЗ-613, ЦЈЗ Скопје-70, Авицена-378, Биотек-378, МАНУ -304, Жан Митрев (Филип Втори) -304, Систина со PCR метода -436, лабораторија Лаор –77, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-81, Инфективна клиника-11, ГАК-0, Синлаб-75, Ремедика-45, лабораторија болница Козле-32, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -221, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примен се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 161 пациенти. На кислородна поддршка се 132 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 деца и 29 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 6 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 54 пациенти, на клиниката за неврологија 20 пациенти, на кожната клиника 18 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 75, а во болницата во Штип се 57 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 508 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 424
• Гази Баба – 964
• Аеродром -1097
• Карпош – 945
• Центар – 918
• Кисела Вода – 860
• Ѓорче Петров – 567
• Бутел – 380
• Шуто Оризари – 111
• Студеничани – 32
• Сарај – 73
• Арачиново -19
• Илинден – 167
• Сопиште – 56
• Чучер Сандево – 58
• Петровец –65
• Зелениково -39
• Странец – 112
• Нераспределен- 150

Со почит,
Одделение за односи со јавноста
Министерство за здравство

loading...

The Irregular at Magic High School: Visitor Arc (Dub) (https://animeheaven.pro/m/Xk6Z) Episode 8 at website https://animeheaven.pro animeheavens

The Day I Became a God (https://animeflix.nl/m/8MaM) Episode 12 at website https://animeflix.nl animeflix legal