Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!

НОВИОТ ЗАКОН ЗА ВИСТИНСКИ СОПСТВЕНИЦИ ГИ НАТЕРА ОЛИГАРСИТЕ ДА ГО ОТКРИЈАТ КАПИТАЛОТ – Минчо се пријави како сопственик на офшор-фирма со огромен имот

По повеќе од две децении од нејзиното формирање со седиште во Британските девствени острови, бизнисменот и поранешен вицепремиер Минчо Јорданов се запиша како единствен сопственик на „Репро Оне Лимитед“, која во земјава поседува акции и уддели во повеќе компании, пишува најновиот број на весникот Фокус.

Според документацијата со која располагаме, оваа офшор компанија е основана во октомври 1999 година според Законот за меѓународни трговски друштва на Британските девствени острови. Првично, друштвото било застапувано од Шона Луис Вајт, која веднаш го ополномоштила Јорданов да биде „вистински и законски застапник“ на компанијата.

Откако 22 години подоцна во земјава стапија на сила законските одредби што налагаат сите фирми во сопственост на странски друштва да пријават физичко лице како краен сопственик во посебен регистар, тој се пријавува како стопроцентен сопственик на сите домашни правни лица во сопственост на „Репро Оне Лимитед“ од БДИ, откриваат тековните состојби за вистински сопственици што ги поседуваме.

Инаку, официјалните податоци покажуваат дека оваа компанија поседува акции во „Факом“ и воедно е еден од трите поголеми акционери во „Бетон-Скопје“, заедно со уште две офшор компании – „Ароуцрест Лимитед“ и „Волес Трејдинг Корп“. Порано, „Репро Оне Лимитед“ била поголем акционер и во „Макстил“, која моментално е во доминантна сопственост на кинеската „Дуферко“.

Исто така, офшор-фирмата од БДИ поседува уддели во повеќе домашни друштва, вклучително и во „Репро 21“, која, пак, според информации од Катастарот на недвижности, поседува станбен и деловен простор, градежно земјиште и шуми во вкупна површина од над 17 илјади квадратни метри. Притоа, се издвојува огромниот плац со површина од дури 12.141 квадрати во скопска Железара, чија намена, засега, е шуми.

Целиот текст прочитајте го новиот број на неделникот кој можете да го купите и во електронска форма на овој линк.

ИЗВОР: ФОКУС.МК

loading...

đăng nhập go88 bằng facebook mẹo chơi tài xỉu trên go88 go88 app

dang nhap sunwin không vào được sunwin app sunwin