Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

БРАВО: Ново училиште во Долно Блаце, од септември децата нема да учат во Косово

Од септември годинава, децата на училишна возраст од селото Долно Блаце во општина Чучер Сандево повеќе нема да посетуваат настава во друга држава, односно во погранично место во Косово каде им е најблиското училиште, туку ќе учат во објект во нивното родно место кој сега го градиме и активностите се речиси завршени, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири за време на денешната посета на населбата Барди во Долно Блаце.

Со оваа инвестиција ставаме крај на еден апсурд и на една неправда за нашите ученици на кои државата треба да им обезбеди услови за настава, а не да ги принудува да учат надвор од нејзините граници, истакна Шаќири кој беше во придружба на градоначалникот на општина Чучер Сандево, Сашко Комненовиќ.

Новиот подрачен објект на ОУ „Михаил Грамено“ што се гради од страна на МОН со работа ќе започне од идната учебна 2022-2023 година и ќе значи решение на проблемите со кои се соочуваат децата од ова населено место, кои со години посетуваат настава во училиште кое се наоѓа од другата страна на границата со Косово, во местото Генерал Јанковиќ.

Како што соопшти МОН, изградбата на училишниот објект со буџет од 4,7 милиони денари, како соодветно решение за овој долгогодишен проблем, започна кон крајот на 2021 година.

loading...

go88 earn nạp go88 không nhận được tiền go88 pc

https://tai.sunwin.gg/