ПЕНДАРОВСКИ БЕШЕ ВО ПРАВО, ПЕТКОВ ПОТСЕТУВА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС: НИЕ НА БАЛКАНОТ СИТЕ ТРЕБА ДА СИ ЈА ПРОМЕНИМЕ СВЕСТА, МНОГУ МИ БЕШЕ СРАМ НА ХАРВАРД КОГА СЕ КОРИСТЕШЕ ТЕРМИНОТ БАЛКАНИЗАЦИЈА ЗА ДА СЕ ОПИШЕ ОПШТЕСТВЕН ХАОС
ПЕНДАРОВСКИ БЕШЕ ВО ПРАВО, ПЕТКОВ ПОТСЕТУВА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС: НИЕ НА БАЛКАНОТ СИТЕ ТРЕБА ДА СИ ЈА ПРОМЕНИМЕ СВЕСТА, МНОГУ МИ БЕШЕ СРАМ НА ХАРВАРД КОГА СЕ КОРИСТЕШЕ ТЕРМИНОТ БАЛКАНИЗАЦИЈА ЗА ДА СЕ ОПИШЕ ОПШТЕСТВЕН ХАОС
БОРИСОВ: ПЕТКОВ НЕ МУ Е ДОРАСНАТ НА КОВАЧЕВСКИ, ПРИМЕТИВ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР Е МНОГУ ИТАР
БОРИСОВ: ПЕТКОВ НЕ МУ Е ДОРАСНАТ НА КОВАЧЕВСКИ, ПРИМЕТИВ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР Е МНОГУ ИТАР
БРАВО НОЛЕ - Ѓоковиќ купи 80 отсто од данска компанија за развој на третмани против Ковид-19
БРАВО НОЛЕ - Ѓоковиќ купи 80 отсто од данска компанија за развој на третмани против Ковид-19
(ВИДЕО) ПЕТКОВ: Често доаѓам во Македонија, мојата кума е Македонка
(ВИДЕО) ПЕТКОВ: Често доаѓам во Македонија, мојата кума е Македонка
МАКЕДОНЦИТЕ ВОЗАТ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР за 24 ЧАСА ПОДНЕСЕ 140 КАЗНИ ЗА ВОЗЕЊЕ БРЗО, БЕЗ ПОЈАС, ПИЈАНИ, БЕЗ ВОЗАЧКА, ПОМИНУВАЊЕ НА ЦРВЕНО, НЕ ПРОПУШТАЊЕ ПЕШАЦИ, ЗБОРУВАЊЕ НА МОБИЛЕН, НЕ КОРИСТЕЊЕ ЖМИГАВЕЦ...
МАКЕДОНЦИТЕ ВОЗАТ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР за 24 ЧАСА ПОДНЕСЕ 140 КАЗНИ ЗА ВОЗЕЊЕ БРЗО, БЕЗ ПОЈАС, ПИЈАНИ, БЕЗ ВОЗАЧКА, ПОМИНУВАЊЕ НА ЦРВЕНО, НЕ ПРОПУШТАЊЕ ПЕШАЦИ, ЗБОРУВАЊЕ НА МОБИЛЕН, НЕ КОРИСТЕЊЕ ЖМИГАВЕЦ...
(ВИДЕО) БОЈКО БОРИСОВ СЕ ПОШЕГУВА: СЕГА ЌЕ СПИЈАМ МИРНО ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА НЕ НАПАДНЕ
(ВИДЕО) БОЈКО БОРИСОВ СЕ ПОШЕГУВА: СЕГА ЌЕ СПИЈАМ МИРНО ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА НЕ НАПАДНЕ
ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА СДСМ, ЗЕЧЕВИЌ ЗА ВОДИЦИ ВО ОХРИД: ,На сите граѓани, православни христијани им го честитам големиот празник Богојавление – Водици. Им посакувам добро здравје, пред се, спокој и благосостојба
ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА СДСМ, ЗЕЧЕВИЌ ЗА ВОДИЦИ ВО ОХРИД: ,На сите граѓани, православни христијани им го честитам големиот празник Богојавление – Водици. Им посакувам добро здравје, пред се, спокој и благосостојба
СПАСОВСКИ ЗА ВОДИЦИ ВО СТРУГА: Во свое лично име и во име на МВР ви го честитам големиот христијански празник Богојавление – Водици, со желби за добро здравје, радост и благосостојба
СПАСОВСКИ ЗА ВОДИЦИ ВО СТРУГА: Во свое лично име и во име на МВР ви го честитам големиот христијански празник Богојавление – Водици, со желби за добро здравје, радост и благосостојба

НУКЛЕАРНА БОМБА НА ПЕНДАРОВСКИ: Од „Фајзер“ пред Нова година ни рекоа дека во моментот не разговараат со држави со помалку од два милиона жители!

Ковакс механизмот за жал, затоа што веројатно е гломазен и затоа што има околу 180 земји партиципиенти, потфрли. Со европскиот солидарен фонд се случи истата работа. Во овој момент, да не се сфати како оправдување за нашите власти, не постои европска држава, ниту една членка на Европската Унија (ЕУ) во која граѓаните се доминантно задоволни од тоа како тече процесот на вакцинација, истакна во вечерашното интервју на ТВ21, претседателот Стево Пендаровски.

Тој повтори дека има три начини да се дојде до вакцини во изминатиот период, во која било држава тоа се тие, како што појасни, Ковакс механизам, кој е глобален, практично во позадина е Светската здравствена организација (СЗО), која ги собира сите апликанти, и таму се пријавувате и кажувате колку сте подготвен за одредена диструбуција кога ќе дојде моментот за тоа, понатаму Европската Унија преку таканаречениот солидарен фонд, и третиот начин е билатерално, директно како држава да комуницирате со производителите или дистрибутерите.

– Можам да споделам со вас една коресподенција која јас и еден од надлежните министри ја имавме со една од најголемите компании, можеби најголема во моментот „Фајзер”, пред Нова година, кога директно се обративме до седиштето во Бостон, и беше речено, не прашаа која е големината на потенцијалниот пазар, потенцијалните консументи, и кога кажавме дека сме се на се, по старите пописи два малиона луѓе, од тоа сме толку малолетни, толку полнолетни, како оди сега во делот на таа вакцина конкретно и разговорот брзо заврши, бидејќи рекоа во овој момент имаме неверојатна навалица од огромни држави со милијарди луѓе потенцијални купувачи и консументи, така што деловната политика на фирмата во тој момент, не е да разговара со држави кои имаат помалку од два милиони жители, образложи Пендаровски.

Тој потенцира дека мора да се каже оти на малите држави оваа криза и на почетокот и на крајот се скрши најмногу, бидејќи богатите многу побрзо и многу полесно дојдоа до вакцина.

На новинарското прашање дали освен со „Фајзер” се побарале помош со комуниција по одредени дипломатски канали, Пендаровски рече дека побарале и оти не би сакал да ги набројува неговите колеги, бидејќи тие ќе имаат проблеми со нивната јавност.

– Јас разговарав со осум претседатели на земји членки на ЕУ и од сите ми беше предочена таа иста реченица – „ние баравме, точно првата квота требаше да биде 100.000 дози, добивме 20.000, не можеме на ниту еден начин на нашето јавно мислење да му објасниме дека треба да извезуваме било каде. Тие велат прво нашите граѓани па се друго, и во ЕУ, не постои земја членка која е блиску Израел. Нема ни блиску Србија, а камо ли Израел и како да извезуваме. Јавното мислење беше против тоа. Факт е дека се јавувавме секаде каде што можевме. И по служби, и по држави и по поранешни дипломати и по сегашни дипломати, надвор од она што е на власт некаде, тие што ги знаеме наназад 20-30 години, зависи кој колку е возрасен и колку има видено и чуено во животот. Во еден момент, преку некои наши извори во странство добивме информација дека нашиот единствен жив нобеловец Ферид Мурат е во бордот на „Фајзер”, дојдовме до него, разговаравме и со него да помогне некако и тој нè упати се разбира до првите луѓе таму, истакна Пендаровски.

Тој нагласи дека неговото сознание за државите кои се најуспешни или прилично успешни општо во светот е дека практично сите тие ги користеле и тие „приватни релации”.

Во однос на текстовите и документите што ги објави „Ла верита”, претседателот посочи дека неговата координација со премиерот, надлежните министри и со министерот за здравство, но и со оние за европски прашања или за надворешни работи, кои имаат комуникација со надворешни субјекти или меѓународни субјекти во делот на „дај да помогнеме да најдеме вакцини” во изминатиtе два-три месеци, се сведува само на координација на кој каде може и каква информација добил од некаде, од странски држави, меѓутоа не и во делот на конкретната документација која е праќана и до кого е праќана.

– Значи се што знам, знам од тоа што весникот го објавува и има мала дилема околу кредибилноста на весникот. Mоже сум грешка, меѓутоа не би одел кон тоа, значи секој медиум или социјална мрежа кога објавува нешто треба со должно внимание да го претресеме тоа прашање до детали, зошто не можеме да кажеме ти не си кредибилен и овие другите само ќе ги слушаме. „Ла верита” треба да се провери до крај и при тоа, плус од тоа што тие го објавуваат денеска во второто продолжение, а објавуваат и документи од таа коресподенција, со некои кинески компании, односно компании од Хонг Конг и со кинеските официјални институции, Министерство за надворешни работи и плус имаме информација денеска од министерот за здравство кој кажува зошто тоа е направено, откако им било предочено од кинеското МНР дека тоа не е патот кој треба да се оди, тие се враќаат назад и го враќаат тој капар, рече Пендаровски.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Boruto: Naruto Next Generations Episode 218

watch anime WONDER EGG PRIORITY

gogoanime GoGoAnime Dragon Ball Super (Dub)

gogoanime in Attack on Titan Season 2

GoGoAnime One-Punch Man