БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

НУКЛЕАРНА БОМБА НА ЗАЕВ: Во време на корона-криза имаме 12 странски инвестиции, следните недели се очекување затворање на најголемиот договор во историјата на С. Македонија

Премиерот Зоран Заев во своето второ обраќање на Виенскиот економски форум посветен на Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан, соопшти дека во годината во која се соочуваме со корона-кризата, нашата земја има 12 директни странски инвестиции, кои се во фаза на реализација.

„Во моментов имаме 34 капацитети, во сопственост на странски инвеститори од САД, Канада, Кина, Германија, Турција и тие приближно остваруваат приближно 3,4 милиони евра во извоз во 2020, што е еднакво на 47 проценти од вкупниот извоз на С. Македонија“, потенцира премиерот.

Според него, нашата држава е попримамлива за странските инвеститори и општо за сите.

„Овој пристап вклучува и едношалтерски систем, со што ние ја следиме меѓународната пракса, за да се осигураме дека инвеститорите ќе имаат корист. Позитивниот тренд продолжува и во април. Во првите пет месеци од оваа година потпишавме 5 нови договори, за тековни нови инвеститори и вредноста надминува 65 милиони евра во инвестициски обем, а во следните неколку недели очекуваме затворање на најголемиот договор за странски инвестици во историјата на С. Македонија, со вредност поголема од 100 милиони евра“, истакна Заев.

loading...

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch Pokémon: Black & White: Rival Destinies Episode 24

Watch anime online for free at 4Anime 4anime website. Gaiking III (Dub) (https://4anime.biz/m/MAqM) Episode Full