Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
Претрес во Куманово и Кичево, пронајдени кокаин, амфетмин и марихуана, приведени дилер и купувач
Претрес во Куманово и Кичево, пронајдени кокаин, амфетмин и марихуана, приведени дилер и купувач
Зеленски: Евровизија ќе се одржи во Мариупол!
Зеленски: Евровизија ќе се одржи во Мариупол!

Одбележана 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески во Општина Аеродром

„Јазикот што го кодификуваше Блаже Конески ни овозможува сега да се разбереме, да ги истакнеме нашите чувства и да упатиме јасни пораки кон сите во светот. Современиот македонски јазик ни овозможи да кажеме дека сме подготвени да живееме во Европа, но, и тоа дека нашата татковина ќе биде уште една ѕвезда на европското знаме“.

Со овие зборови претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана Цветковска ја отвори централната манифестација за одбележување на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески што се одржа денеска во паркот „Јане Сандански“ во Општина Аеродром под наслов „Ние за Блаже Конески“ во организација на Општина Аеродром и на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“.

Покрај домаќините на настанот, претседателката на Советот, Цветковска и секретарот на Фондацијата „Небрегово“, Атанас Конески, на чествувањето за кодификаторот на современиот македонски јазик, Блаже Конески, присуствуваше и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, како и директорите и ученици од основните училишта што го носат името на големиот деец, Блаже Конески, од општините Аеродром, Прилеп, Велес и Маврово и Ростуше. Тие со читање на свои литературни творби го збогатија чествувањето за великанот и доајен на македонската литература.

Секретарот на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“, Атанас Конески, истакна дека мислата на Конески дека „јазикот е единствена наша конкретна татковина“ е аманет за сите генерации.
„Македонскиот јазик е аксиома, непобитна вистина и не смее да се доведува во прашање неговиот опстој и неговата иднина“, рече тој.

loading...

free anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

stream anime online Horimiya (Dub)

watch subbed anime Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

watch animes AnimeDao Bleach (Dub)

watch anime Dragon Ball Super (Dub)

Your Name. Episode Full

tải go88