Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА

Одличен говор на Павле Трајанов на собраниската говорница, во врска со Буџетот на РСМ: Ни требаат консултантски фирми кои ќе го научат народот правилно да ги добијат и користи парите од ЕУ…

Долго време се водеше расправа за ребалансот на Буџетот за 2020 година, таа се преслика и за Буџетот за 2021 година, при што, битни промени нема, затоа што Владата има Програма која треба да ја имплементира, што било и ветување на изборите. Но сакам да ја актуализирам потребата да се размисли, дали е можно во подготвителната фаза на Буџетот, пратениците да ги искажат своите предлози и идеите да ги образложат. Можеби во таа фаза е посоодветно Владата да прифати одредени проекти да се имплементираат-финансираат.

Натаму, треба да најдеме парламентарен механизам за ефикасна контрола на трошењето на парите на граѓаните и за тоа да расправаме.

Инаку досега сите буџети се развојни, граѓански приоритет се дава на капиталните инвестиции и сл.

Но, преку буџетот се финансираат основните функции на државата, пред се безбедноста, одбраната, здравствената заштита, образованието итн.

Државата мора да го контролира квалитетот на храната, водата, спроведување на еколошките стандарди и сл.

Но кога сме кај инвестициите, парите што ги добиваме од ЕУ, фондовите и сл. морам да укажам дека недостасуваат проекти и кадри за нивна имплементација, затоа предлагам да се обезбедат финансиски услови, поддршка за отворање на над 300 консалтинг фирми кои ќе подготвуваат проекти и даваат стручна помош за имплементација на истите.

Треба буџетските средства да се насочуваат кон реализација на стандардите на ЕУ, преку коренити реформи на судскиот систем и јавната администрација, но и во други области како што е потребата од робусна борба против криминалот.

Во услови кога се негира нашиот национален идентитет, историјата е силно оружје за иднината, затоа треба да се финансираат проекти за откривање и заштита на факти, кои говорат за нашиот историски континуитет, македонскиот јазик, културата и другите обележја на еден народ. Ни треба и историја врз реални историски докази и сведоштва, наша автентична – македонска. Концептот за реформи на образованието, треба да помине низ јавна-експертска расправа.

На крај, сакам да укажам дека Парламентот е нефункционален, без дебати за круцијални прашања и со многу закони кои се носат во скратена постапка. Треба да се реорганизираме, да се подобри неговата ефикасност и интегритет.

Потребна е расправа за евроинтеграциските процеси, градење на единствена стратегија и настап.

Мораме да направиме се за да градиме единство и да ја чуваме Македонија.

loading...

AnimeHeaven animes online: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Preview (https://animeheaven.pro/m/0rWP/ep-1)

ANIMEFLIX anime websites: Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (https://animeflix.nl/m/0ew6) Episode Preview 02