ЌЕ ПОКРИЈАТ БЛИЗУ 3 МИЛИОНА ЕВРА ДОЛГОВИ НА КЛУБОТ - ФК ВАРДАР СО НОВО РАКОВОДСТВО ВО НОВАТА ФУДБАЛСКА СЕЗОНА
ЌЕ ПОКРИЈАТ БЛИЗУ 3 МИЛИОНА ЕВРА ДОЛГОВИ НА КЛУБОТ - ФК ВАРДАР СО НОВО РАКОВОДСТВО ВО НОВАТА ФУДБАЛСКА СЕЗОНА
Милевски: Ги користиме ИПА фондовите, потпишани договори за 12 нови проекти вредни 3,6 милиони евра за прекугранична соработка со Бугарија и Косово
Милевски: Ги користиме ИПА фондовите, потпишани договори за 12 нови проекти вредни 3,6 милиони евра за прекугранична соработка со Бугарија и Косово
Теренската вакцинација за четврток 29.07.2021 ќе се одвива во следните населени места:
Теренската вакцинација за четврток 29.07.2021 ќе се одвива во следните населени места:
МЗ: Во Клиничката болница во Битола ставен во употреба нов апарат SPECT-CT гама камера
МЗ: Во Клиничката болница во Битола ставен во употреба нов апарат SPECT-CT гама камера
(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат
(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат
Георгиески: Имаме резултати, затоа УНЕСКО ни даде шанса!
Георгиески: Имаме резултати, затоа УНЕСКО ни даде шанса!
Генералниот секретар Николовски во Охрид: СДСМ постојано се менува на подобро, СДСМ води на сите анкети затоа што граѓаните го препознаваат нашиот одговорен и чесен пристап
Генералниот секретар Николовски во Охрид: СДСМ постојано се менува на подобро, СДСМ води на сите анкети затоа што граѓаните го препознаваат нашиот одговорен и чесен пристап
(ВИДЕО) СПЕЦИЈАЛЦИ НА ЕБР СО АВТОМАТИ, ПАНЦИРИ, ШЛЕМОВИ УПАДНАА ВО ПОВЕЌЕ КУЌИ НИЗ СКОПЈЕ - УАПСЕНИ ПОЛИЦАЈЦИ, ЗАПЛЕНЕТО БЛИНДИРАНО ВОЗИЛО ОРУЖЈЕ И ГОЛЕМА КОЛИЧИНА ДРОГА И ДЕВИЗИ -
(ВИДЕО) СПЕЦИЈАЛЦИ НА ЕБР СО АВТОМАТИ, ПАНЦИРИ, ШЛЕМОВИ УПАДНАА ВО ПОВЕЌЕ КУЌИ НИЗ СКОПЈЕ - УАПСЕНИ ПОЛИЦАЈЦИ, ЗАПЛЕНЕТО БЛИНДИРАНО ВОЗИЛО ОРУЖЈЕ И ГОЛЕМА КОЛИЧИНА ДРОГА И ДЕВИЗИ -

ОДЛИЧНИ ВЕСТИ – Заев на Економски Форум во Скопје: „Во првите пет месеци потпишавме 15 договори за инвестирање“

Премиерот Зоран Заев беше на отварањето на првиот Економски форум во Скопје кој денес се одржува во хотелот Александар Палас. Тој зборуваше за успешниот инвестиционен план на Владата, важноста на членоството во НАТО и за иднината на Западен Балкан.

– Нашата земја ги исполни сите услови за почеток на преговорите по поглавјата за членство во ЕУ, што е безусловно потврдено од Европската комисија, како и од огромно мнозинство на 26 од вкупно 27 земји членки. Потребен ни е просперитетен Балкан денес и во Европската унија. Горд сум што Макеоднија постигна договор со Грција и дендска сме членки на НАТО. Тоа значи сигурност, безбедност и одлична можност за економски развој.

На првиот економски форум во Скопјен Заев упати порака до инвесторите да ги искористат можностите и да го вложат својот капитал во Северна Македонија.

„Поволностите за инвестирање во индустриските развојни зони се препознаени од сите инвеститори, дополнително на ниските даноци од 10 проценти, како и некои ослободувања од данок на добивка и до десет години. Во првите пет месеци потпишавме 15 договори за инвестирање и вредноста на овие договори е 100 милиони евра во инвестиции. Во следните неколку недели се очекува затворање на договорот за директна инвестиција со повеќе од 100 милиони евра и тоа ќе биде најголемата досега. Инвестициите во зоните значат ослободување од данок на добивка и данок на доход во следите десет години, а другите критериуми зависат од создавањето на работните места. Поддршка нудиме за квалификации и доквалификации за работна сила со цел да го следиме трендот на инвесторите во регионот“ – додаде премиерот.

На овој форум присуствуваа и премиерот на Албанија Еди Рама, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји,, потоа вицепремиерите Никола Димитров и Фатмир Битиќи, министрите за финансии, Фатмир Бесими, за економија Крешник Бектеши, за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, за правда Бојан Маричиќ, гувернерката Анита Ангеловска Бежоска, министерката за финансии и економија на Албанија, Анила Денај, амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Грција и Полска во Северна Македонија, првите луѓе во канцелариите на Светска банка и на ЕБРД во земјава, Масимилијано Паолучи и Анди Аранитаси, како и домашни стопанственици, универзитетски професори и новинари, гости од Словенија, Србија.

loading...

https://animefreak.ws animefreak chatango. Douluo Dalu: Xiaowu Juebie (https://animefreak.ws/m/e5bY) Episode 13

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE. Gantz:O Episode Full

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE. Lupin III: Prison of the Past (https://animeflix.nl/m/nBk7) Episode Full

AnimeTV Sites Google: https://sites.google.com/view/animetv-official/home