ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.
СЕ РАСПАДНА КОАЛИЦИЈАТА ВМРО ДПМНЕ СО АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА - Гаши: “ВМРО се националисти и не би правел коалиција со нив
СЕ РАСПАДНА КОАЛИЦИЈАТА ВМРО ДПМНЕ СО АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА - Гаши: “ВМРО се националисти и не би правел коалиција со нив
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕСВРТ ВО ВТОРИОТ КРУГ, ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СДСМ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕСВРТ ВО ВТОРИОТ КРУГ, ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СДСМ
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!

Охрабрувачки сигнал за инвеститорите во акцијата на „Комерцијална банка“: Хари Костов, долгогодишниот прв човек докупи 1.000 акции во таа банка, а нивната пазарна вредност надминува 120.000 евра

Хари Костов, долгогодишниот главен извршен директор и претседател на директорскиот борд, на „Комерцијална банка“ си докупи 1.000 акции со право на глас во банката што ја раководи повеќе од 20 години. Вложувањето на повеќе од 120.000 евра во акции на „Комерцијална банка“ секако ќе биде позитивен импулс пред се малите инвеститори на Македонската берза за хартии од вредност каде што акцијата на „Комерцијална банка“ е еден од главните маркет-мејкери. Неговото вложување, како човек кој има долго искуство и високо квалификувана експертиза во светото на финансиите, секако дека ќе биде охрабрувачки сигнал за малите акционери да вложуваат во таа акција или во најмала рака да не ги продаваат своите акции.

Потегот на Костов во инвеститорската јавност многу веројатно ќе се протолкува и за неформална потврда за дивиденда за работењето на „Комерцијална банка“ во 2020 година. Костов во континуитет вложува во акции на банката со која раководи и тоа е позитивна корпоративна пракса. Истото во континуитет го прави и Живко Мукаетов, првиот човек на „Алкалоид“ како и членовите на управниот одбор со кој тој раководи.

Купувањето акции во компаниите со кои раководат на врвни менаџери е востановена пракса во западните земји со долга корпоративна историја. Кај многу од големите корпорации постојат и клаузули во менаџерските договори со кои извршни директори и членови на бордовите прифаќаат исплати на бонуси во акции и тоа има за цел нивна дополнителна мотивиција за подобри резултати, поголеми профити што позитивно влијае врз пазарните цени на нивните акции. Можно е во менаџерскиот договор на директорот Костов да има одредба со која кој има можност со дел од бонусот за успешност да купува акции во банката со која раководи.

Како што веќе пишувавме „Комерцијална банка“ лани годината ја заврши со одлични резултати од работењето. Повеќе детали за финансиските резултати на „Комерцијална банка“ на следниот линк https://faktor.mk/zoshto-raste-cenata-na-akcijata-na-komercijalna-banka

ИЗВОР: ФАКТОР.МК

loading...

AnimeTV: Junkers Come Here (Dub) anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv bleach

Website https://animedao.nl: Watch And2 Girls animedao Episode Full boku no hero academia animedao

WCOStream: We Never Learn: BOKUBEN anime episode 13 online free at https://wcostream.cc wcostream dragon ball z

Website https://aniwatch.pro: Watch Kujibiki♥Unbalance aniwatch Episode 12 anime online

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/gogoanimebe

Hvacr: https://hvacr.vn/diendan/members/animefreakws.124980/#about