БРАВО - ДЕЛЕГАЦИИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА СЕ СРЕТНАА КАЈ МАРКОВА НОГА, РЕСЕН КАДЕ ТРЕБА ДА СЕ ОТВОРИ НОВ ГРАНИЧЕН ПРЕМИН
БРАВО - ДЕЛЕГАЦИИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА СЕ СРЕТНАА КАЈ МАРКОВА НОГА, РЕСЕН КАДЕ ТРЕБА ДА СЕ ОТВОРИ НОВ ГРАНИЧЕН ПРЕМИН
МИТКО ЈАНЧЕВ: АКО ВМРО ДПМНЕ НЕ МЕ КАНДИДИРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КАВАДАРЦИ, САМ ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ КАКО НЕЗАВИСЕН И ЌЕ ПОБЕДАМ!
МИТКО ЈАНЧЕВ: АКО ВМРО ДПМНЕ НЕ МЕ КАНДИДИРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КАВАДАРЦИ, САМ ЌЕ СЕ КАНДИДИРАМ КАКО НЕЗАВИСЕН И ЌЕ ПОБЕДАМ!
МИТКО ЈАНЧЕВ: ГРУЕВСКИ БЕШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМИСТ И ИМАШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМСКИ ТИМ ОД ЗАЕВ И ПОДОБРО ЈА УНАПРЕДУВАШЕ ЕКОНОМИЈАТА ВО ЗЕМЈАТА!
МИТКО ЈАНЧЕВ: ГРУЕВСКИ БЕШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМИСТ И ИМАШЕ ПОДОБАР ЕКОНОМСКИ ТИМ ОД ЗАЕВ И ПОДОБРО ЈА УНАПРЕДУВАШЕ ЕКОНОМИЈАТА ВО ЗЕМЈАТА!
БОМБА НА МИТКО ЈАНЧЕВ: МИЦКОВСКИ Е НЕСПОСОБЕН ДА ВОДИ ТРАФИКА НЕ ПА ГОЛЕМА ПАРТИЈА, АКО ВИДИТЕ ТОЈ ВОДИ ВОЈНА СО ПОЛА ОПОЗИЦИЈА, ЗНАЧИ ПЛУКА ПО ПОЛА ВМРО, ЛЕВИЦА, БОКОТИРАМ, БАЧЕВ, ОН СО СИТЕ ВОДИ ВОЈНА!
БОМБА НА МИТКО ЈАНЧЕВ: МИЦКОВСКИ Е НЕСПОСОБЕН ДА ВОДИ ТРАФИКА НЕ ПА ГОЛЕМА ПАРТИЈА, АКО ВИДИТЕ ТОЈ ВОДИ ВОЈНА СО ПОЛА ОПОЗИЦИЈА, ЗНАЧИ ПЛУКА ПО ПОЛА ВМРО, ЛЕВИЦА, БОКОТИРАМ, БАЧЕВ, ОН СО СИТЕ ВОДИ ВОЈНА!
СПАСОВСКИ: СВЕСНИ СМЕ ДЕКА ЌЕ ИЗГУБИМЕ ДЕЛ ГЛАСАЧИ ЗА ОВОЈ ПРОПУСТ СО МИЈАЛКОВ ИАКО МОЖЕБИ ВИНАТА Е ВО СУДОТ ИЛИ ОЈО, НО САМО НИЕ ОДИМЕ НА ИЗБОРИ, СЕПАК МНОГУ ПОЛОШО ЌЕ БЕШЕ АКО НЕ УСПЕАВМЕ ДА ГО ВРАТИМЕ ТОЛКУ БРГУ, МИСЛАМ СЕКА ШТЕТАТА Е САНИРАНА ВО ОДРЕДЕНА МЕРА!
СПАСОВСКИ: СВЕСНИ СМЕ ДЕКА ЌЕ ИЗГУБИМЕ ДЕЛ ГЛАСАЧИ ЗА ОВОЈ ПРОПУСТ СО МИЈАЛКОВ ИАКО МОЖЕБИ ВИНАТА Е ВО СУДОТ ИЛИ ОЈО, НО САМО НИЕ ОДИМЕ НА ИЗБОРИ, СЕПАК МНОГУ ПОЛОШО ЌЕ БЕШЕ АКО НЕ УСПЕАВМЕ ДА ГО ВРАТИМЕ ТОЛКУ БРГУ, МИСЛАМ СЕКА ШТЕТАТА Е САНИРАНА ВО ОДРЕДЕНА МЕРА!
СПАСОВСКИ БОМБАРДИРАШЕ ВО УТРИНСКИ БРИФИНГ: АКО НЕ СЕ ПРЕДАДЕШЕ, МИЈАЛКОВ ЌЕ БЕШЕ УАПСЕН ЗА 2 ДО 3 ЧАСА ЗАТОА ШТО ИМАВМЕ ЛИСТА НА МОЖНИ ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ КАДЕ СЕ КРИЕ!
СПАСОВСКИ БОМБАРДИРАШЕ ВО УТРИНСКИ БРИФИНГ: АКО НЕ СЕ ПРЕДАДЕШЕ, МИЈАЛКОВ ЌЕ БЕШЕ УАПСЕН ЗА 2 ДО 3 ЧАСА ЗАТОА ШТО ИМАВМЕ ЛИСТА НА МОЖНИ ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ КАДЕ СЕ КРИЕ!
СПАСОВСКИ: ТОЧНО Е ДЕКА ПРЕМИЕРОТ ОВИЕ ДВА ДЕНА БЕШЕ МНОГУ НЕРВОЗЕН И НА СОСТАНОЦИТЕ ИМАШЕ ПОВИШЕН ТОН, АМА ТОА Е И НОРМАЛНО ВО ВАКВИ МОМЕНТИ КОГА ЦЕЛАТА ЈАВНОСТ БЕШЕ ИСТО ТАКА ГНЕВНА
СПАСОВСКИ: ТОЧНО Е ДЕКА ПРЕМИЕРОТ ОВИЕ ДВА ДЕНА БЕШЕ МНОГУ НЕРВОЗЕН И НА СОСТАНОЦИТЕ ИМАШЕ ПОВИШЕН ТОН, АМА ТОА Е И НОРМАЛНО ВО ВАКВИ МОМЕНТИ КОГА ЦЕЛАТА ЈАВНОСТ БЕШЕ ИСТО ТАКА ГНЕВНА
НУКЛЕАРНА БОМБА НА СПАСОВСКИ: ВО ПЕТОК ЌЕ СЕ ВИДИ КОЛКУ СМЕ ДОГОВОРЕНИ СО МИЈАЛКОВ, КОГА СУДОТ ЌЕ ЈА КАЖЕ ПРЕСУДАТА, ЈАВНОСТА ЌЕ ВИДИ ДЕКА НИКОЈ ВО ЗЕМЈАВА НЕ Е ЗАШТИТЕН ОД ПРАВДАТА!
НУКЛЕАРНА БОМБА НА СПАСОВСКИ: ВО ПЕТОК ЌЕ СЕ ВИДИ КОЛКУ СМЕ ДОГОВОРЕНИ СО МИЈАЛКОВ, КОГА СУДОТ ЌЕ ЈА КАЖЕ ПРЕСУДАТА, ЈАВНОСТА ЌЕ ВИДИ ДЕКА НИКОЈ ВО ЗЕМЈАВА НЕ Е ЗАШТИТЕН ОД ПРАВДАТА!

ОН го повлече канабисот од листата на „опасни дроги“ и даде легитимност на лековитите својства

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

По 60 години статус кво, три години научен преглед од СЗО и две години дипломатски дискусии, денес Обединетите Нации (ОН) конечно го повлекоа канабисот од Класа IV на Единствената конвенција – „класата за забрана“.

Ваквата класификација значи дека канабисот е повлечен од листата на хероинот и слични опасни наркотици, а со тоа му дадоа легитимност на неговите лековити својства, што дава поттик за милиони пациенти низ светот и е чекор напред на науката над политиката.

Како што пишува Њујорк Тајмс, гласањето на Комисијата за наркотични дроги, чие седиште е во Виена и вклучува 53 земји-членки, разгледа низа препораки од СЗО за преквалификација на канабисот и неговите деривати. Но, вниманието беше насочено кон клучната препорака за отстранување на канабисот од Класата IV.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Според експертските мислења, гласањето нема да има непосредно влијание врз олабавувањето на меѓународните контроли затоа што владите сепак ќе имаат надлежност за тоа како да го класифицираат канабисот. Но, многу земји бараат насоки кон глобалните конвенции, а признавањето на ОН е симболична победа за поборниците за промена на политиката за лекови, кои велат дека меѓународното право е застарено.

„Ова е огромна, историска победа за нас, не може да се надеваме на повеќе“, рече Кензи Рибулет-Земули, независен истражувач за политика на лекови, кој внимателно ги следеше гласањето и позицијата на земјите-членки. Тој рече дека канабисот се користел низ историјата за медицински цели и дека одлуката го враќа тој статус.

Промената најверојатно ќе ги зајакне медицинските истражувања и напорите за легализација низ целиот свет.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Гласањето беше „голем чекор напред“, признавајќи го позитивното влијание на канабисот врз пациентите, рече Дирк Хајтприем, потпретседател на Canopy Growth, канадска компанија за канабис. „Се надеваме дека ова ќе им овозможи на повеќе земји да создаваат рамки што ќе им овозможат на пациентите кои имаат потреба да добијат пристап до лекување“.

Канабисот за медицинска употреба растеше последниве години и производите што содржат деривати на канабис, како канабидиол или ЦБД – ја преплавија велнес индустријата. Коуен, компанија за инвестиции и финансиски услуги, проценува дека индустријата за ЦБД во САД ќе вреди 16 милијарди долари до 2025 година.

Препораките за промена на класификацијата на канабисот првпат ги даде Светската здравствена организација во 2019 година. Но, тие беа политички поделени, што доведе до невообичаени одложувања на гласањето на Комисијата на Обединетите нации.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————————————

Рекласификацијата помина од 27 до 25, со воздржаност од Украина. САД и европските нации беа меѓу оние кои гласаа „за“, додека Кина, Египет, Нигерија, Пакистан и Русија беа против.

Истовремено, Комисијата го отфрли предлогот за вклучување на ТХЦ-то во Конвенцијата од 1961 година.

„Реновирањето на политиката за канабис, особено околу легализацијата за медицинска употреба, се одвиваше со брзо темпо во последните неколку години, рече Џесика Стајнберг, управен директор на Глобал Ц, меѓународна консултантска група за канабис.

Упатените во индустријата изразија надеж дека гласањето ќе го отвори теренот за повеќе истражувања за медицинските придобивки на лекот.

loading...

Hori-san to Miyamura-kun (https://gogoanime.be/m/Bgjm) Episode 4 at GoGoAnime gogoanime official site

Watch Sword Art Online Alicization War of Underworld (Dub) Episode 3 at AnimeHeaven animeheaven boruto