СПАСОВСКИ: КУМАНОВЦИ, ЈАС ВИ ГАРАНТИРАМ ДЕКА ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ СИТЕ ВЕТУВАЊА ШТО ЌЕ ГИ ВЕТИ ОЛИВЕР ИЛИЕВСКИ
СПАСОВСКИ: КУМАНОВЦИ, ЈАС ВИ ГАРАНТИРАМ ДЕКА ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ СИТЕ ВЕТУВАЊА ШТО ЌЕ ГИ ВЕТИ ОЛИВЕР ИЛИЕВСКИ
ЗАЕВ: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
ЗАЕВ: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
ШЕЌЕРИНСКА: Честитки до германските социјалдемократи и особено до големиот победник, Олаф Шулц. Предноста е тесна, но пресвртот е огромен
ШЕЌЕРИНСКА: Честитки до германските социјалдемократи и особено до големиот победник, Олаф Шулц. Предноста е тесна, но пресвртот е огромен
ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Денеска чекоревме со Борките Не сте сами! НАПРЕД РОЗОВО!
ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Денеска чекоревме со Борките Не сте сами! НАПРЕД РОЗОВО!
БЕНИ ШАЌИРИ: МНОГУ СУМ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ, ЈАС СЕ БОРАМ СО ШИЛЕГОВ НЕ СО СДСМ
БЕНИ ШАЌИРИ: МНОГУ СУМ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ, ЈАС СЕ БОРАМ СО ШИЛЕГОВ НЕ СО СДСМ
МАКСО КАКО НЕ ТИ Е СРАМ: Куманово се мења за среќу што влада сипуе паре у општински буџет, за жал татко на градот шминкерајски све си препиша на соработку испечатена сс наши паре за његову рекламу
МАКСО КАКО НЕ ТИ Е СРАМ: Куманово се мења за среќу што влада сипуе паре у општински буџет, за жал татко на градот шминкерајски све си препиша на соработку испечатена сс наши паре за његову рекламу
Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата, од кои 7 се капитални проекти!
Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата, од кои 7 се капитални проекти!
Наумоски: Го спасивме Хром, претходно секоја куќа беше потенцијална зграда
Наумоски: Го спасивме Хром, претходно секоја куќа беше потенцијална зграда

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ФОРМИРАШЕ ЈАВНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА РАЗВОЈ И ОДРЕДИ ДИРЕКТОР ЗА ДА ГО РАЗРАБОТИ

В.д. директорот Стевков прави селфи со градоначалникот Марин и делегацијата од Општината при посетата на Ниш викендов.(Фото: Фејсбук)

Општина Аеродром формираше Јавното претпријатие со развојни проекти. За в.д. директор е назначен Владимир Стевков, кој треба да го регистрира новото претпријатие, а откако ќе се назначи управен и надзорен одбор ќе почне и официјално да работи.

Од Кабинетот на градоначалникот Златко Марин велат дека претпријатието е формирано за да може да се реализираат проектите кои ги најави во рамките на стратегијата „Аеродром прва општина со европско знаменце“. Сегашните вработени во Општината тоа не можеле да го сработат бидејќи дел од проектите биле со комерцијален карактер, а таква услуга Општината не може да дава и мора да им формирано јавно претпријатие.

„Сите европски општини имаат вакви јавни претпријатија за развојни проекти, а ние ќе бидеме први во земјава. Имаме потреба од такво нешто за да може да се реализираат одредени проекти. Еве на пример голф терените во Лисиче кои ќе ги правиме, ние како Општина не можеме да стопанисуваме со нив и да вршиме комерцијална дејност. Треба да ги дадеме на приватен партнер или преку наше јавно претпријатие“, вели Александар Ѓорѓиевски шеф на кабинет на градоналникот Златко Марин.

На нашето прашање колку вработени ќе им претпријатието и колкав буџет има, Ѓорѓиевски вели дека засега нема да се вработуваат луѓе туку тоа ќе се прави врз основа на проектите кои ќе се добијат од европските фондови.

„Ниту в.д. директорот Стевков нема да зема директорска плата, тој е вработен во Оштината во кабиентот на градоначалникот и ќе ја зема платата како вработен. Ќе биде распишан канкурс за директор. Засега не се одвоени средства ниту од буџетот на Општината, ниту посебни простории“, додава Ѓорѓиевски.

loading...

Website https://animefreak.ws: Watch Red Garden animefreak Episode 22 dubbed anime

Website https://animeflix.nl: Watch The Gerent Saga animeflix Episode 6 sites like animeflix

Animepahe: Space Fantasia 2001 Nights anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime

Sayonara Watashi no Cramer Movie: First Touch (https://aniwatch.pro/m/6gbv) Episode Full

Bibsonomy: https://www.bibsonomy.org/user/animefreakws

Animefreakws tumblr: https://animefreakws.tumblr.com/