КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз

ОПШТИНА ЦЕНТАР СО ЕЛАБОРАТИТЕ ЗА СУСПЕНЗИЈА НА ПЛАНОВИТЕ НЕ ДОКАЖАЛА ШТЕТНОСТ ДА СЕ ГРАДИ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“

Модел на трите кули од 16,20 и 22 ката на инвеститорот „МГ Фешн“ и МПЦ-ОА што треба да се градат на паркингот кај „Холидеј ин“ во Скопје/Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ. (Фото: СДК.МК)

Општина Центар ги утнала елаборатите за суспензија на деталните урбанистички планови кои се доставени до Министерството за транспорт и врски и не докажала дека тие имаат штета по јавниот интерес. На брифинг во Министерството на кој учествуваа министерот Благој Бочварски и членови на Комисијата која ги разгледувала елаборатите меѓу кои и професорот Мирослав Грчев беше кажано дека елаборатите биле правени по погрешен член од Законот за урбанистичко планирање.

„Општина Центар ја промашиле темата, ги утнале елаборатите. Наместо да побараат суспензија само на делови од планот каде има одредени прекршувања, тие бараат да се суспензира цел план. Посочувајќи неправилности во една четврт бараат укинување на цел план. Во ниту еден елаборат не е докажана штета за јавен интерес“ , велат од Комисијата.

Од таму велат дека главната грешка на Општина Центар е што не го сменила планот толку време и дозволила тој да се реализира.

„Доколку се добие дозвола за градба како што е случајот од паркингот кај Холидеј ин не може планот да се суспендира. Во планот кај Холидеј не е споменато ниту збор за штета што би настанала. Сепак, ние не носиме одлука туку само укажуваме каде има пропусти во елаборатот. Општината носи одлука дали ќе суспендира план”, рече членот на комисијата Мирослав Грчев.

Кај Холидеј ин треба да се градат трите кули од 16, 20 и 22 ката на инвеститорот „МГ Фешн“ и МПЦ-ОА, откако за една зграда веќе се платени комуналии од 2,4 милиони евра и од Општина Центар е побарана градежна дозвола.

Министерот за транспорт и вески Благој Бочварски рече дека тие укажале дека има основи за суспензија за ДУП-от кај црквата Пресвета Богородица каде треба да се гради деловен објект, но има прекршувања бидејќи влегува во коритото на реката Вардар. Вториот план е Дебар Маало 1 каде со планот се предвидува деловен објект, но со регулациски план на Град Скопје се менува во парк.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

app hack go88 go88 eilat go88 khoá tài khoản

link tải sunwin ios tải sunwin1 tại sunwin app store