Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

ОРДАНОСКИ: Артан Груби итно да замине во Софија!

При завчерашната средба на бугарскиот претседател Румен Радев и европскиот комесар за проширување Оливер Вархељи во Софија, Радев порачал дека повеќе не се прифаќаат декларации и ветувања во дијалогот со Северна Македонија и ја повика Македонија да преземе јасни и правно обврзувачки решенија што би довеле до „одржливи резултати“ во бугарско-македонските односи. Бугарскиот претседател побарал „ефективна акција од ЕУ“ за промовирање на европските вредности, демократијата и почитување на човековите права кај нивниот западен сосед, Македонија.

Занимливо, во неколкуте извештаи што ги прочитав од средбата на Вархељи со Радев во Софија, на која присуствувал и бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев, никаде не го сретнав зборот „историја“. Напротив, Бугарите наврапито се оддалечуваат, во средбите со своите евро-американски партнери (но, не и билатерално со нас) од своето инсистирање таа, историјата, да биде центарот на (нивниот) проблем со Македонија, а со истата брзина се обидуваат да ги воведат „Копенхашките критериуми“ (демократија, човекови права, третман на малцинства и сл.) како главен услов за одблокирање на македонскиот европски патишта.

Хахахахаааа… Македонија е, несомнено, „светски првак“ по прашањата на воведување, исполнување, коригирање, унапредување итн. на Копенхашките критериуми на Балканот, со сите премрежија, успеси и неуспеси низ коишто поминавме во последните 30 години. На пример, ако се човековите и правата на малцинствата во прашање, политичката култура, како и формалните механизми за интеретничко и интеркултурно интегрирање, на Бугарија би можеле да им држиме семинари на таа тема во наредните десетина години. Предлагам да му го испратиме г. Артан Груби (придружуван со барем еден Ром, Турчин или Влав во делегацијата) на бугарскиот претседател, за првичен брифинг „по темата“.

Нашето општество, несомнено, има уште многу работа да заврши, практично, за суштински да стане „едно“, „еднакво“, „единствено“ итн. за сите свои граѓани, па и за оние сограѓани кои се чувствуваат како Бугари овде. Впрочем, задачите од комплексот на мултикултурни и мултиетнички интеграции се секогаш „отворен процес“ за што никогаш и никаде не може да се каже дека е ставена „точка“ на работите.

Но, за „потребите“ на евро-интеграциите, барем во таа сфера од Копенхашките критериуми, домашната задача е одамна напишана, проверена и европски „оверена“.

Туку, од содржината на средбата на Радев и Вархељи како да се наѕира тесната патека по која Бугарија би можела да го пронајде патот за извлекување од врвицата по која самата заталка со ветото за македонските евро-интеграции. Бугарија и самата признава дека, откако кој стигна ѝ удри „заушка“ од партнерите во ЕУ, сега е изложена на жестоки евро-американски политички и дипломатски притисоци да го смени своето поведение. Сега личи дека Бугарите само се обидуваат да спасат нешто од својот образ, за да не биде бруката уште поголема, особено во пресрет на уште едни парламентарни и политички избори во земјата.

Koлумната на Сашо Орданоски во целост прочитајте ја тука

loading...

https://tai.go88.is/

sunwin nổ hũ apk cho android sunwin g88 Link tải SUNWIN Club cho điện thoại Android/ Iphone APK/ IOS