ЗА СИТЕ ВЕРНИЦИ АНТИВАКСЕРИ ШТО МИСЛАТ ДЕКА ГОСПОД ЌЕ ГИ СПАСИ: ЕВЕ ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА ЗА ЛЕКАРИТЕ И МЕДИЦИНАТА
ЗА СИТЕ ВЕРНИЦИ АНТИВАКСЕРИ ШТО МИСЛАТ ДЕКА ГОСПОД ЌЕ ГИ СПАСИ: ЕВЕ ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА ЗА ЛЕКАРИТЕ И МЕДИЦИНАТА
(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена

ОРДАНОСКИ: За разлика од Шкотот, нашиот коментатор отиде и една пискава октава повисоко, па вивнат во сличните неконтролирани спортско-патриотски вознесенија, почна да тресе зелени и за фудбалската гордост на православните христијани од земјава за тимот во кој играат и даваат феноменални пасови и голови и по еден Бесарт, Ферхан, Езџан, Енис, Елиф итн.

Го слушам спортскиот коментатор како егзалтирано, со насолзени очи вреска во телевизискиот микрофон, засипнат и во националистичко бунило, славејќи ја победата на националната фудбалска репрезентација, бидејќи земјата, која со години беше оставена надвор, во „фудбалската дивина“, сега конечно ќе заигра на Европското фудбалско првенство! Фудбалските репрезентативци се прогласуваат за национални херои, тренерот е издигнат во статус на полубожество, а следуваат и пригодни психијатарски анализи за духот на нацијата, за славното минато, за светлата иднина и за други слични глупости.

Се работи за коментаторските импресии од фудбалската репрезентација на Шкотска, која во вчерашниот решавачки меч за квалификациите, после резултат од 1:1, на пенали ја победи Србија, за да се пласира на Европското фудбалско првенство.

За разлика од Шкотот, нашиот коментатор отиде и една пискава октава повисоко, па вивнат во сличните неконтролирани спортско-патриотски вознесенија, почна да тресе зелени и за фудбалската гордост на православните христијани од земјава за тимот во кој играат и даваат феноменални пасови и голови и по еден Бесарт, Ферхан, Езџан, Енис, Елиф итн.

Владата (Македонската, не Шкотската) истата вечер не додржа, итно свика седница – или можеби и така заедно (на дистанца и со маски, под будното око на Филипче!) го гледале натпреварот – и донесе вонредна одлука на сите фудбалски национални херои од теренот и на клупата да им се доделат (од стратегиските резерви на Буџетот!) по 10.000 евра за овој светски глобален историски епохален пласман во Европскиот куп над куповите, со што сигурно се трасира нашиот несопирлив пат во евро-интеграциите!

(Памтам, пролетоска, за време на врвот од епидемиската трагедија во Шпанија, еден тамошен лекар, исцрпен и на работ од нервите заради долгите дежурства во катастрофалната состојба со здравствениот систем во земјата, беше изјавил: „Е, па, сега одете да ве лекуваат Роналдо и Меси, кои ги плаќате по 100 милиони евра годишно!!!“)

Целата колумна на Сашо Орданоски на „Цивил Медиа“ на следниот линк.

loading...

Bounty Dog: Getsumen no Ibu (https://animeheaven.pro/m/kQAa) Episode 2

Watch anime online for free at TwistMoe watch anime

https://aniwatch.pro anime

Bakuen Campus Guardress Episode 4

Scoop: https://www.scoop.it/u/animefreak

Pastebin: https://pastebin.com/u/animeflixnl