БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања

ОРДАНОВСКИ: Еди Рама не е „обичен“ политичар, има голема харизма која извира од неговиот интелект, тој по професија, а и по вокација, е сликар, писател, филмаџија, поранешен кошаркар и публицист кој во политиката влезе малку случајно

Еди Рама не е „обичен“ политичар. Не само затоа што по професија, а и по вокација, е сликар, писател, филмаџија, поранешен кошаркар и публицист кој во политиката влезе малку случајно, малку од инает и тврдоглавост, а најмногу со цел „да го промени светот“ – што не престанува да го прави од 1998 година, кога по покана на Фатос Нано ќе се врати од Париз (кога илјадници други бегаа од Албанија!) и ќе стане министер за култура во неговата влада, а потоа од 2000 до 2011 година и прославен градоначалник на некогашниот „балкански Кандахар“, како што самиот ја нарекуваше денешната живописна медитеранска Тирана, па и претседател на Нановата Социјалистичка партија и, последниве скоро десетина години, премиер на владите на нашиот западен сосед – туку и затоа што поседува харизма која извира од неговиот реален интелектуален капацитет, толку ретка за балканските простори каде обично владеат итри партиски и бизнис апаратчици со вештини за преживување што често се зад границите на демократските и политичките пристојности

. „Тепано (политичко) куче“ е Рама токму од таквите свои конкуренти – патем, во неговата биографија врз него има и неколку физички напади – оти да излезеш на крај со политичко-криминалните кланови на Нано и Бериша во Албанија е како да освоиш олимписко злато во пливање со две врзани раце, без помош на пераи.

Претпоставувам дека на Едиевата работна маса и денеска има фломастери во разни бои со кои шара по државните документи пред да ги потпише, „бидејќи тоа го прави смирен и ангажиран“ („Њујоркер“). За него е речено дека, ако некогаш му биде потребен политички азил, попрво ќе го добие во некоја уметничка колонија во Калифорнија или на Алпите и Андите, можеби и во лондонскиот уметнички кварт во близина на Олимпискиот парк, отколку во некоја државна вила во Женева или Минхен.

Зборот ми е, не носи човекот спортски патики и тренерки/шалвари под сакото на државни средби во Брисел затоа што сака некого или нешто да испровоцира, па макар и внимание – туку затоа што изворно е таков. Ако ви чини!

Тој „драјв“ го има и во политичките настапи, во реториката, директно и без калкулации: замислете ја шокираноста на класичниот бугарски политички апаратчик Румен Радев онаа вечер на Блед, кога Рама „на отворена сцена“ практично ги замоли бугарските политичари да престанат да изигруваат „поголеми католици од Папата“ во ЕУ, да се свртат и кон сопствените интереси на Балканот и „да го отворат патот за преговори“ на Брисел со Македонија и Албанија – и го собра аплаузот не само на Форумот на Блед, туку и на целиот Балкан, вклучувајќи ја и Бугарија.

Kолумната на Сашо Ордановски во целост прочитајте ја на ЦИВИЛ МЕДИА.

loading...

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Bleach

4Anime Fairy Tail

stream anime online My Hero Academia

4Anime One Piece (Dub) Episode 755

4Anime Tokyo Ghoul Episode 3