ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Продолжува санацијата на оштетувањата и обновата на хоризонталната сигнализација на улиците во општина Ѓорче Петров
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Продолжува санацијата на оштетувањата и обновата на хоризонталната сигнализација на улиците во општина Ѓорче Петров
Анѓушев со демант кон ВМРО-ДПМНЕ: Немам никаква поврзаност со „Осломеј”, апелирам партиите да не го злоупотребуваат моето име и моето семејство
Анѓушев со демант кон ВМРО-ДПМНЕ: Немам никаква поврзаност со „Осломеј”, апелирам партиите да не го злоупотребуваат моето име и моето семејство
Претседателот Пендаровски го прими ученикот со натпросечна интелигенција Македон Димитриевски
Претседателот Пендаровски го прими ученикот со натпросечна интелигенција Македон Димитриевски
Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност

ОРДАНОВСКИ: КАКВА ИРОНИЈА – АЛФА ТВ КОЈА 24/7 ПЛУКА ПО ВЛАДАТА, ЗЕЛА ПАРИ ОД ВЛАДАТА И НЕ ГИ ДАЛА НА ВРАБОТЕНИТЕ!

Баш влегов да го видам списокот на 150-тина фирми кои во декември добиле државна помош од Владата, а не ги исплатиле парите на своите вработени. Да се потсетиме, во декември минатата година Владата доделила помош на 13.162 фирми со близу 61.000 работници, а околу 1% од нив не ги проследиле парите до вработените.

За тој 1% се крена голема врева во јавноста, со жестоки критики до власта дека толерира криминал во државата со злоупотреба на јавни пари – се разбира, предводници во критиката беа опозиционерите, кои не штедат сили да ја минимизираат важноста и успешноста на владините мерки за помош на стопанството во време на пандемија… Од партиските говорници, вревата се пренесе на медиумите, а потоа по социјалните мрежи, со сите можни навреди, алузии, инкриминации, коруптивни обвинувања, клевети и навреди… За 1% фирми кои не ги доделиле парите.

Уште малку контекст: 90% од овие 1% фирми имаат главно еден, двајца или тројца вработени. Со бројки: 1, 2, 3. Понатаму, 15 фирми имаат над 10 вработени: од нив има само две компании со педесетина (51 и 53) и една фирма со 46 вработени, другите десетина се меѓу 10-20 вработени.

Е, сега, за да го заокружиме контекстот, на тој список за декември, со над 53 вработени има САМО ЕДНА фирма, со 102 вработени. И, која е таа фирма? Една од нашите национални телевизии која, на списокот на медиумите плаќани од Будимпешта, е најкритичка кон работењето на Владата. Таа телевизиска компанија на нашите колеги, медиумски работници, не им ја исплатила помошта од Владата доделена од парите на државниот буџет. На нејзината програма секојдневно – што е во ред – дефилираат семожни претставници, сите „алфи“ и „омеги“ на опозицијата кои „не можат да заспијат“ тврдејќи дека оваа власт е најкриминална, најкатастрофална, најкорумпирана во историјата, сè крадец до крадец од јавните пари!

Во секоја статистика, аномалија од 1% се смета за статистички неважна. Но, во политиката, кога сте дел од таа 1% аномалија – уште повеќе, кога сами го носите товарот од 50% во тој 1%! – пристојно е да не се туркате во првите редови на најголемите критичари на таа политика.

Колумната на Сашо Орданоски во целост прочитајте ја тука.

loading...

watch anime free. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

old animefreak That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

animes online AnimeFreak Attack on Titan Season 3 Part 2

AnimeFreak My Hero Academia Season 3

High School DxD Episode 6

tải go88