МПЦ-ОА: Пред СПЦ е изборот дали ќе остане надвор од решавање на спорот негирајќи ги правата на Цариградскиот престол или ќе даде амин
МПЦ-ОА: Пред СПЦ е изборот дали ќе остане надвор од решавање на спорот негирајќи ги правата на Цариградскиот престол или ќе даде амин
НОВ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА - Среде пандемија, италијанска „Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава!
НОВ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА - Среде пандемија, италијанска „Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава!
СПАСОВСКИ: Продолжува опремувањето на полицијата, нова опрема за полициските службеници од Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување
СПАСОВСКИ: Продолжува опремувањето на полицијата, нова опрема за полициските службеници од Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување
МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ

ОРДАНОВСКИ: Пусти Каракачанов, ме изнасмеа!

Читајќи ја изјавата на Каракачанов по вчерашниот регионален состанок на Берлинскиот процес во Софија, баш слатко се изнасмеав!

Тој во изјавата по средбите, меѓу другото, вели: „Од тука натаму сè е во рацете на колегите во Скопје. Макар и неколку денови до крајот на процесот, до петок, брзо да коригираат сè што пропуштиле во моментот. И да видиме дали тоа е доволно да почнат преговори со Северна Македонија.“

Ха-ха-ха-хаааа… Ете, така нашиот драг вмровски „Мали Ѓокица“ од Бугарија замислува дека треба да се реши столетниот „проблем“ меѓу Скопје и Софија: до петок (!), Македонија да ја прифати бугарската историја до 1945 како своја етничка историја, да го прогласи македонскиот јазик за бугарски дијалект и уште пет-шест други слични дребулии, и веќе идниот викенд – ако „видат“ дека тоа е „доволно“ од кабинетот на г. Каракачанов – да започнеме преговори со ЕУ.

Претпоставувам дека во сабота г. Каракачанов во околината на Делчево, на пример, ќе подигне и некаков инженериски воен НАТО-шатор, каде Северна Македонија би ја потпишала оваа капитулација, како што прилега кога ќе ве поразат на бојно поле… Кога тоа „желание“ веќе не му се оствари на г. Каракачанов во далечната 1945. Всушност, што би се рекло: напротив!

Добро, се разбира, не е (новата) провокација во тоа што го изјавил г. Каракачанов – од него ништо подобро не се ни очекува – туку вистинската провокација е можеби неговото присуство до Бојко Борисов на средбите во Софија, што е демонстрација на една дипломатска грубост што не помага во решавањето на непријатната ситуација испровоцирана од Бугарија. Каракачанов, навистина, е потпретседател на Бугарската влада и, формално, тоа би можело да биде оправдување за неговата „назочност“ на Берлинскиот процес. Па, сепак, што бара министер за одбрана на самит на кој се разговара за економска, инфраструктурна, трговска и друга слична соработка?!

За да не остане тажниот впечаток некомплетен, се погрижи Антонио Милошоски, идеолошкиот колега на Каракачанов во Скопје, кој на прес-конференција ни ги прераскажа старите кафеански прикаски за тоа дека актуелното поведение на Бугарија се должи на тоа дека Заев му ветил влез на Борисов во „една банка“ во Македонија и во „една телеком-компанија“, за воопшто да се потпише Договорот за добрососедство со Бугарија и македонското започнување преговори со ЕУ.

Еве, да речеме дека е точно тоа што го кажува г. Милошоски. Всушност, би било изненадување меѓу Заев и Борисов да НЕ се водени разговори за бугарски бизнис-влез во Македонија. Но, што имплицира конспиративниот контекст што го заговара Милошоски?

Целата колумна на Сашо Орданоски на „Цивил Медиа“ на следниот линк.

loading...

Hiyokoi Episode Full at website https://animeheaven.pro arifureta anime heaven

Watch Attack on Titan Season 2 Episode 11 at ANIMEFLIX animeflix sailor moon