ТРАГЕДИЈА - НА КОЕ ДЕРЕЏЕ ПАДНА БРАНКО: ЛАТАС ДА ГО ЦИТИРА И ДА ГО ФАЛИ НА КУРТОН АЛФА!
ТРАГЕДИЈА - НА КОЕ ДЕРЕЏЕ ПАДНА БРАНКО: ЛАТАС ДА ГО ЦИТИРА И ДА ГО ФАЛИ НА КУРТОН АЛФА!
(ВИДЕО) ГОРАН ТОДОРОВ: ОВИЕ 4 ГОДИНИ ВО КАВАДАРЦИ ВЛАДАТА НА СДСМ ВЛОЖИ 11 МИЛИОНИ ЕВРА, ОВА СЕ ПРОЕКТИТЕ КОИ ГИ НУДИМЕ АКО ЈА ДОБИЕМЕ ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ
(ВИДЕО) ГОРАН ТОДОРОВ: ОВИЕ 4 ГОДИНИ ВО КАВАДАРЦИ ВЛАДАТА НА СДСМ ВЛОЖИ 11 МИЛИОНИ ЕВРА, ОВА СЕ ПРОЕКТИТЕ КОИ ГИ НУДИМЕ АКО ЈА ДОБИЕМЕ ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ
(ВИДЕО) ФИЛИПОВСКИ: Предвидуваме изградба на две нови градинки, во Мичурин и Ново Лисиче, како и реконструкција на градинката „Пчелка“. Ја барам вашата поддршка и за изведба на младински центар, доградба на ООУ „Блаже Конески“ и два затворени базени
(ВИДЕО) ФИЛИПОВСКИ: Предвидуваме изградба на две нови градинки, во Мичурин и Ново Лисиче, како и реконструкција на градинката „Пчелка“. Ја барам вашата поддршка и за изведба на младински центар, доградба на ООУ „Блаже Конески“ и два затворени базени
(ВИДЕО) МАКСО СТВАРНО ГА Е ОБРАЈА БОСТАН - ЦЕЛО КУМАНОВО ВЕЧЕРВА СЕ ПОЈАВИ НА МИТИНГОТ НА ОЛИВЕР ИЛИЕВСКИ!
(ВИДЕО) МАКСО СТВАРНО ГА Е ОБРАЈА БОСТАН - ЦЕЛО КУМАНОВО ВЕЧЕРВА СЕ ПОЈАВИ НА МИТИНГОТ НА ОЛИВЕР ИЛИЕВСКИ!
(ВИДЕО) Шах - мат од Заев до Мицкоски! Го реши во 2 потези!
(ВИДЕО) Шах - мат од Заев до Мицкоски! Го реши во 2 потези!
ПЕРО КАМИКАЗА СЕ ПРОСЛАВИ НА ПРВАТА ДЕБАТА: КОЈ ЌЕ ИДЕ ПЕШКИ НА РАБОТА ГРАДОТ ЌЕ МУ ДОНИРА ПАТИКИ!
ПЕРО КАМИКАЗА СЕ ПРОСЛАВИ НА ПРВАТА ДЕБАТА: КОЈ ЌЕ ИДЕ ПЕШКИ НА РАБОТА ГРАДОТ ЌЕ МУ ДОНИРА ПАТИКИ!
(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ НАПРАВИ СЕЛФИ СО МЛАДИТЕ ВО КАВАДАРЦИ И ЈА ПРЕСТАВИ СВОЈАТА ПРОГРАМА ЗА ВТОР МАНДАТ
(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ НАПРАВИ СЕЛФИ СО МЛАДИТЕ ВО КАВАДАРЦИ И ЈА ПРЕСТАВИ СВОЈАТА ПРОГРАМА ЗА ВТОР МАНДАТ
(ВИДЕО) СДСМ ТРГНА МОЌНО ОД БИТОЛА, ЗАЕВ НЕ СМЕ ГО ВИДЕЛЕ СО ТАКВА ЕНЕРГИЈА ДОСЕГА
(ВИДЕО) СДСМ ТРГНА МОЌНО ОД БИТОЛА, ЗАЕВ НЕ СМЕ ГО ВИДЕЛЕ СО ТАКВА ЕНЕРГИЈА ДОСЕГА

ОРДАНОВСКИ: Заев е чудо од политичар, не престанува да ме воодушевува во најтешките моменти, добро е што го имаме, човекот е како мачка со 9 животи

Како и да го завртиш, од кој кат и да го фрлиш, со која кофа на помија и да го потуриш, со каква квалификација и да го навредиш – Заев ќе се дочека на нозе и ќе продолжи да пропагира гушкање и со оние кои најмногу го мразат.

Не знам кој ќе ме разбере, но ме потсетува на бесмртната Тојота Хилукс од ултимативните тестови за издржливост на Џереми Кларксон во „Топ гиар“: ја удираа во дрва, ја потопија во море, ја запалија, ја ставија на покривот од зграда што ја дигнаа во воздух… И само малку клемите да ѝ ги притегнеш, па пали-вози!

Да помислиш дека човекот не поседува суета. И дека е резултат на некаков глобален експеримент за литиумски супер-батерии од последна технолошка генерација со кои се напојува политичкиот опстанок, од брендот оптимизам.

Занимлива е таа победничка стратегија, демонстрирана и во вчерашното интервју за ТВ21 (кај Борјан Боко Јовановски): кога кој било балкански политичар, со вакво негативно сценарио од провокации и навреди што доаѓаат од Софија, би посегнал по најбезбедната, безброј пати проверена, а евтина муниција за зголемување на политичката популарност – засилувањето на популистичкиот речник со, барем, умерена доза на национализам, „патриотизам“ и горделивост; Заев ја бира спротивната опција, молејќи ја јавноста за воздржаност, за рационалност, за надеж и за поглед нанапред, без разлика на крајно лошите прогнози за наоѓање разумно решение со политичките антиталенти од Софија.

Таа позитивна енергетска лавина е толку заразна што, барем додека го слушате, европската перспектива сè уште не изгледа невозможна, бидејќи Тој ви ветува дека нема да се откаже од вашето подобро утре! Да ви е мерак и кога ви раскажува политички фантазии, бидејќи не сте навикнале на политичари кои не ве плашат, кои не ги чувствувате како закана… На пример, кога во некое вечерно интервју го слушате неговиот главен политички опонент, без хелекс нема заспивање! Заев, напротив, е како две-милигранско дијазепамче, го конзумирате за да ве опушти, да ви ја намали дневната тензија.

Имам пријатели и познаници кои не го сакаат и не го гласаат, ама и тие не дофрлаат повеќе од обичен цинизам кога сакаат да го навредат. Некако, не им се „лепи“ за сочно да го мразат.

Колумната на Сашо Орданоски во целост прочитајте ја тука

loading...

Website https://gogoanime.be: Watch Mahou Shoujo Nante Mouiidesukara gogoanime Episode 12 gogoanime hunter x hunter

TwistMoe: Armored Trooper Votoms: Red Shoulder Document - Roots of Treachery anime episode Full online free at https://twistmoe.net anime websites

Watch Wrath of the Ninja Episode Full

AniWatch: Ga-Rei-Zero (Dub) anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro aniwatch.me

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCivRAHmPwfZOFtm-uLjN0ZA/about

Independent academia: https://independent.academia.edu/gogoanimelol