СРБИЈА СЕ ВРТИ КОН ЗАПАД - АНА БРНАБИЌ ГО НАПАДНА ПУТИН: ОВА ШТО РУСИЈА И ГО ПРАВИ НА УКРАИНА Е НЕПРАВДА И НАСИЛИЕ!
СРБИЈА СЕ ВРТИ КОН ЗАПАД - АНА БРНАБИЌ ГО НАПАДНА ПУТИН: ОВА ШТО РУСИЈА И ГО ПРАВИ НА УКРАИНА Е НЕПРАВДА И НАСИЛИЕ!
„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан

Осломејско Езеро порибено со 300 килограми крупни примероци на крап

Порибувањето го извршиле во соработка со ЕЛС Кичево и градоначалникот Фатмир Дехари, кој за оваа намена обезбеди 60. 000 денари средства со кои се обезбедени овие количини на крупен крап.

Спортско риболовното друштво „Хантер Фиш“ од Кичево, во соработка со општина Кичево и градоначалникот Фатмир Дехари, изврши порибување на Осломејско Езеро со 300 килограми крупен крап, што во значителна мера ќе го зголеми интересот кај спортските риболовци да учествуваат во крапски натпревари што се организираат на ова се поафирмирано вештачко езеро.

-Последното порибување на Осломејско Езеро во оваа календарска година го извршивме денес, откако во езерото пуштивме 300 килограми крупни примероци на крап со тежина од 10 и повеќе килограми обезбедени од рибникот Жабени кај Битола, истакна Бесмир Елези претседател на спортско риболовното друштво„ Хантер Фиш“од Кичево.

Тој додаде дека порибувањето го извршиле во соработка со ЕЛС Кичево и градоначалникот Фатмир Дехари, кој за оваа намена обезбеди 60. 000 денари средства со кои се обезбедени овие количини на крупен крап.

-Големите примероци на крап што сега ги поседува Осломејското Езеро, уште повеќе ќе го афирмираат ова езеро кај спортските риболовци во земјава па и надвор од неа, затоа што секој од нас риболовците би сакал да улови крап капиталец тежок 10 и повеќе килиграми, додаде Елези.

Посочи дека константниот водостој на езерото и неговата длабочина од над 40 метри, како и изобилството на храна во самото езеро, се благопријатни услови за рибниот фонд во езерото, кој од година во година е се помногуброен.

loading...