Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Османи го отвори состанокот на директори за политичка безбедност на членките на НАТО

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи го отвори попладнево состанокот на директори за политичка безбедност од министерствата за надворешни работи на земјите членки на НАТО, што за првпат се одржува во Северна Македонија.
Како што соопшти МНР, Османи се осврна на политичките состојби и безбедносните предизвици со кои се соочува Западен Балкан, како и неопходноста за натамошно засилување на соработката и присуството на НАТО и Европската Унија во нашиот регион.

– Отсуството на кредибилна европска и евроатлантска перспектива на Западен Балкан може да има множество негативни последици, особено во поглед на регионалната стабилност. Оттука, забрзувањето на евроинтегративните процеси на земјите од Западен Балкан, како и консолидираниот пристап на НАТО и ЕУ во регионот е најдобрата алатка за надминување на безбедносните предизвици и зачувување на демократските процеси во нашите простори, истакна Османи.

Во контекст на актуелната безбедносна ситуација, Османи ги истакна предизвиците со кои се соочува евроатлантската зона и начинот за нивното одразување во новиот Стратешки концепт на НАТО, што се очекува да биде усвоен на претстојниот НАТО Самит во Мадрид.

МНР во соопштението додава дека одржувањето на состанокот во Скопје е уште еден доказ за значењето на Западен Балкан, како стратешки регион за НАТО, но и за кредибилноста на Северна Македонија како земја – членка на Алијансата.

loading...

may88 nhà cái cho go88

sunwin- game đánh bài online game đánh bài sunwin lấy lại tài khoản sunwin