Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

ОСМАНИ ГО ПРЕЧЕКА ЛИТВАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ: ЕУ да донесе геостратешка одлука како оние од 2004 и 2007 година

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес беше домаќин наминистерот за надворешни работи на Република Литванија, Габриелиус Ландсбергис, кој престојува во работна посета на нашата земја.

Министерот Османи порача дека неопходно е Европската Унија да направи итен исчекор за ефектуирање на одлуката за отпочнување на пристапните преговори со Северна Македонија од март 2020 година, со што ќе го зајакне европскиот курс на регионот, ќе ја консолидира регионалната и европската стабилност и безбедности ќе ги одврати влијанијата на останатите геополитички центри на моќ.

„Со министерот Ландсбергиссе согласивме дека денес се неопходни геостратешки одлуки налик на оние од 2004 или 2007 година, кои ќе придонесат во зацврстувањето на стабилноста, безбедноста и просперитетот на регионот, но ќе го задржат и кредибилитетот на Унијата во регионот. Забрзувањето на евроинтегративниот процес на Северна Македонија и на Албанија преку почеток на преговорите е најдобриот начин за тоа, и сакам да изразам благодарност што за ова ја имаме целосната литванска поддршка.“

Министерот Ландсбергис истакна дека Литванија високо ја цени целосната усогласеност на нашата држава со Заедничката и надворешна безбедносна политика на ЕУ, преку воведување на сите рестриктивни мерки кои произлегуваат од воената агресија на Русија врз Украина, хуманитарната помош која ја обезбедува кон Украина и подготвеноста на Северна Македонија за прием на бегалци од Украина.

Голем дел од разговорите беа посветени и на соработката во рамки на НАТО, каде двете држави се сојузници, кои заеднички активно придонесуваат во сочувувањето на мирот и стабилноста на тлото на европскиот континент. Двајцата министри, осврнувајќи се на нарушената безбедносна архитектура во Европа, разговараа за придонесот на Северна Македонија во зацврстувањето на одбраната на Источното крило на НАТО алијансата, како и за подготовките за претстојниот НАТО Самит во Мадрид.

На средбата стана збор и за соработката во рамки на ОБСЕ, при што министерот Османи информира за досегашните преземени чекори на Владата и на Министерството за надворешни работи со цел успешно претседавање со ОБСЕ во 2023 година.

loading...

go88 giải trí đẳng cấp không rút được tiền go88 go88 ios

sunwin apk 2021 sunwin enterprises tải tool tài xỉu sunwin ios