Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

ОСМАНИ ЈАВНО ЈА ПОТВРДИ ИНФОРМАЦИЈАТА НА МАКТЕЛ ЗА ПРОТЕРАНИОТ РУСКИ ДИПЛОМАТ: ВЛЕГОЛ ВО МНР БЕЗ НАЈАВА И ПОКАНА!

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вчера во само интервју на Канал 5 за прв пат ги откри за македонската јавност причините зошто пред извесен период беше протеран рускиот дипломат од земјава, односно во мај ова година. Тој, како што рече Османи, влегол во зградата на МНР без покана и без познати мотиви.

„Доколку нашиот дипломат се однесувал како што се однесувал нивниот дипломат…. Не може да има реципроцитет доколку имало дипломатски инцидент и доколку се е работено спротивно на правилата на мандатот и статусот на дипломат, односно на Виенската конвенција. Доколку наш дипломат така би се однесувал, јас би го повлекол без Русија да има потреба да го врати назад. Така што, затоа јас ја сметав нивната одлука како политичка освета, на една одлука што е заснована на факти за прекршување на правилата на однесување на еден дипломат во државата каде што е“, рече Османи.

Конкретно на прашањето што направил тој човек, Османи рече.

„Па еве ако наш дипломат во Русија ќе влезе во нивното МНР ненајавено, сигурен сум дека Русија би постапила исто, и не само Русија, туку и било која друга држава, без да навлезам во повеќе детали“, рече Османи.

loading...

kết quả tài xỉu go88 go88 rút tiền bị từ chối tải game tài xỉu đổi tiền that go88

sunwin hệ thống quá tải sunwin pro plus ios sunwin international logistics co. ltd